
Indywidualne Porady Prawne
Czy po skończeniu 60 lat można przejść na emeryturę kolejową?Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 04.06.2018 |
Jestem pracownikiem PKP od 1979 roku i nadal bez przerwy pracuję w PK . Na dzień 31.12.1998 roku miałem przepracowanych 15 lat w szczególnych warunkach, ale nie miałem 25 lat pracy. Czy jak skończę 60 lat, będę mógł przejść na emeryturę kolejową? Obecne moje stanowisko nie kwalifikuje się do emerytury pomostowej, urodziłem się w 1959 roku. |
![]() Fot. Fotolia |
Prawo do wcześniejszej emerytury kolejowej przysługuje pracownikom kolejowym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r.
Zgodnie z art. 50 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych „emerytura kolejowa, o której mowa w art. 40, przysługuje pracownikom kolejowym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
1) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa; 2) warunki do uzyskania emerytury określone w tym przepisie spełnią do dnia 31 grudnia 2008 r.”
Zgodnie z art. 40 ustawy o emeryturach i rentach z FUS „kolejowa emerytura przysługuje pracownikowi kolejowemu który spełnia łącznie następujące warunki:
1) osiągnął wiek emerytalny wynoszący dla kobiet 55 lat, mężczyzn 60 lat; 2) ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei, łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczanymi do okresów zatrudnienia na kolei”.
Skoro na dzień 31 grudnia 200 8r. nie spełnił Pan warunku ani stażu, ani wieku, nie może Pan otrzymać emerytury kolejowej.
Z kolei emeryturę pomostową może otrzymać osoba urodzona po 31 grudnia 1948 r., jeśli:
Pamiętać należy, że wymaga się, aby przed 1 stycznia 1999 r. wykonywała jakiekolwiek prace w szczególnych warunkach lub charakterze wymienione bądź to w starych, bądź nowych wykazach, a po 31 grudnia 2008 r. – choćby jeden dzień przepracowała w szczególnych warunkach lub charakterze wymienionych w nowych wykazach.
Skoro obecnie zajmowane przez Pana stanowisko nie kwalifikuje się do emerytury pomostowej, należy sprawdzić, czy po 2008 r. choć jedne dzień przepracował Pan na innym stanowisku. Jeśli tak – otrzyma Pan emeryturę pomostową. Jeśli nie – niestety może Pan przejść na emeryturę dopiero w powszechnym wieku emerytalnym.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>