.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy po skończeniu 60 lat można przejść na emeryturę kolejową?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 04.06.2018

Jestem pracownikiem PKP od 1979 roku i nadal bez przerwy pracuję w PK . Na dzień 31.12.1998 roku miałem przepracowanych 15 lat w szczególnych warunkach, ale nie miałem 25 lat pracy. Czy jak skończę 60 lat, będę mógł przejść na emeryturę kolejową? Obecne moje stanowisko nie kwalifikuje się do emerytury pomostowej, urodziłem się w 1959 roku.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy po skończeniu 60 lat można przejść na emeryturę kolejową?

Fot. Fotolia

Prawo do wcześniejszej emerytury kolejowej przysługuje pracownikom kolejowym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r.

 

Zgodnie z art. 50 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych „emerytura kolejowa, o której mowa w art. 40, przysługuje pracownikom kolejowym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:

 

1) nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa;

2) warunki do uzyskania emerytury określone w tym przepisie spełnią do dnia 31 grudnia 2008 r.

 

Zgodnie z art. 40 ustawy o emeryturach i rentach z FUS „kolejowa emerytura przysługuje pracownikowi kolejowemu który spełnia łącznie następujące warunki:

 

1) osiągnął wiek emerytalny wynoszący dla kobiet 55 lat, mężczyzn 60 lat;

2) ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei, łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczanymi do okresów zatrudnienia na kolei”.

 

Skoro na dzień 31 grudnia 200 8r. nie spełnił Pan warunku ani stażu, ani wieku, nie może Pan otrzymać emerytury kolejowej.

 

Z kolei emeryturę pomostową może otrzymać osoba urodzona po 31 grudnia 1948 r., jeśli:

 

  • ma  55 lat, jeśli jest kobietą, lub 60 lat, jeśli jest mężczyzną,
  • ma odpowiednio 20 i 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
  • może rozwiązać stosunek pracy.

 

Pamiętać należy, że wymaga się, aby przed 1 stycznia 1999 r. wykonywała jakiekolwiek prace w szczególnych warunkach lub charakterze wymienione bądź to w starych, bądź nowych wykazach, a po 31 grudnia 2008 r. – choćby jeden dzień przepracowała w szczególnych warunkach lub charakterze wymienionych w nowych wykazach.

 

Skoro obecnie zajmowane przez Pana stanowisko nie kwalifikuje się do emerytury pomostowej, należy sprawdzić, czy po 2008 r. choć jedne dzień przepracował Pan na innym stanowisku. Jeśli tak – otrzyma Pan emeryturę pomostową. Jeśli nie – niestety może Pan przejść na emeryturę dopiero w powszechnym wieku emerytalnym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton