.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy ojciec który nie mieszka z dzieckiem ma prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego?

• Opublikowano: 05-05-2023 • Autor: Radca prawny Marek Gola

Siostrzenica mieszka z 9-miesięczną córeczką i samotnie ją wychowuje. Jej były partner (nie mają ślubu) chce wystąpić o przyznanie mu rodzinnego kapitału opiekuńczego. Zakomunikował siostrzenicy, że te pieniądze jemu się należą i nie dostanie złotówki na dziecko. Jakie prawa ma w tej sytuacji moja siostrzenica? Obecnie nie pracuje, zajmuje się dzieckiem.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy ojciec który nie mieszka z dzieckiem ma prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

Prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego

Z treści Pani opisu wynika, że 9-miesięczne dziecko zamieszkuje wspólnie z matką, a nie z ojcem (byłym partnerem matki), co z kolei powoduje, że miejsce zamieszkania dziecka jest przy matce. Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, że zgodnie z ustawą z dnia 17 listopada 2021 r. o rodzinnym kapitale opiekuńczym rodzinny kapitał opiekuńczy należy się ojcu dziecka, pod warunkiem że dziecko z nim zamieszka.

 

Zgodnie z art. 4 ww. ustawy „kapitał przysługuje matce albo ojcu, przez których rozumie się także osobę, która przyjęła dziecko na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia, na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, jeżeli dziecko to wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki lub ojca, z uwzględnieniem art. 5 ust. 6, który stanowi, że w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę kapitału ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego kapitału”. Innymi słowy, w sytuacji, kiedy dziecko mieszka z matką, ojciec nie może starać się o ww. kapitał.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu