Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy obowiązkiem jest dawanie dni wolnych za pracę w sobotę?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 19.06.2018

Mam pytanie odnośnie prawidłowego wyliczania wynagrodzenia i czy obowiązkiem jest dawanie dni wolnych za pracę w sobotę. Pracownik zatrudniony na cały etat. Praca od poniedziałku do piątku po 7 godzin dziennie. Zastanawiamy się nad pracą dodatkowo w 2 soboty miesięcznie po 5 godzin. Jest to praca w handlu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy obowiązkiem jest dawanie dni wolnych za pracę w sobotę?

Fot. Fotolia


Zgodnie z art. 129 ustawy Kodeks pracy „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”.

 

Z powyższego wynika, że dniami pracy w tygodniu są dni od poniedziałku do piątku, a soboty są dniami wolnymi od pracy. Praca w soboty może więc być wykonywana wyjątkowo i tylko w przypadku:

 

  1. konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  2. szczególnych potrzeb pracodawcy.

 

Skoro więc praca w soboty może być świadczona jedynie wyjątkowo, należy uznać, ze pracodawca nie może z góry zaplanować wykonywania przez pracownika pracy przez cały tydzień i dodatkowo w soboty. Takie działanie stoi w sprzeczności z wyjątkowym charakterem pracy w soboty.

 

Jeśli konieczność pracy w soboty wynika ze szczególnych potrzeb pracodawcy i praca wyjątkowo jest świadczona w soboty, wówczas pracownikowi przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

 

Jeśli dodatkowo pracownik w soboty wypracował nadgodziny do zwykłego wynagrodzenia za pracę w sobotę należy mu doliczyć dodatek za pracę wykonywaną ponad normę- w wysokości 50% wynagrodzenia.

 

Odpowiadając więc szczegółowo na Pani pytania:

 

Tydzień pracy pracownika przeciętnie jest pięciodniowy, więc jeśli sobota jest normalnie dniem wolnym od pracy, to za pracę w sobotę przysługuje pracownikowi oprócz wynagrodzenia inny dzień wolny.

 

W takiej sytuacji praca w sobotę byłaby pracą w nadgodzinach, a więc konieczny byłby tutaj dodatek 50%.

 

Można albo zmienić tygodniowy rozkład dni pracy (tak, aby zawsze było to nie więcej niż 5 dni w tygodniu, na przykład od wtorku do soboty), albo zlecać doraźnie pracownikom pracę w soboty i udzielać im za to innego dnia wolnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + pięć =

»Podobne materiały

Dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą

Realizujemy dwa odrębne projekty. W jednym z nich pracownik zatrudniony jest na 1/2 etatu, w drugim na 3/4; ma zupełnie różne zakresy obowiązków i niekolidujące ze sobą godziny pracy. W obu projektach posiada umowę o pracę. Czy jest to zgodne z prawem?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »