Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy należy się spłata za mieszkanie matki darowane bratu?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 12.09.2019

Ojciec nie żyje od kilkunastu lat. Niedawno zmarła moja matka, która w 2004 roku notarialną darowizną przekazała mieszkanie własnościowe mojemu bratu. Nie zostawiła żadnego testamentu, więc spadkobiercami ustawowymi jestem tylko ja i brat. Cały majątek matki to to darowane mieszkanie. Czy darowizna może wejść w masę spadkową i czy mogę wystąpić o dział spadku w celu uzyskania spłaty? Czy mogę zrzec się spadku na rzecz dwójki moich dzieci, a one mogą wystąpić o dział spadku? Czy coś mi się należy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Czy należy się spłata za mieszkanie matki darowane bratu?

Niestety nie ma Pan prawa do działu spadku, ani Pan, ani Pana dzieci. Ale ma Pan prawo dochodzenia zachowku.

 

Zgodnie z Kodeksem cywilnym:

 

„Art. 991. § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

 

Zachowek to połowa tego, co otrzymałby Pan w spadku, czyli tu 1/4 wartości mieszkania.

 

Może Pan to prawo przenieść na Pana dzieci. W ciągu 6 miesięcy od śmierci mamy może Pan odrzucić spadek. Do dziedziczenia dochodzą wówczas Pana dzieci. Oświadczenie w tym przedmiocie należy złożyć u notariusza albo w sądzie.

 

W świetle dotychczasowego orzecznictwa i wypowiedzi doktryny można przyjąć, że roszczenie o zachowek wchodzi do spadku po uprawnionym (uchwała SN z dnia 12 maja 1970 r., sygn. akt III CZP 26/70, i z dnia 20 grudnia 1988 r., sygn. akt III CZP, z glosą J. Pietrzykowskiego). Osoba uprawniona do zachowku może przenieść na inną osobę przysługującą jej z tego tytułu wierzytelność (uchwała SN z dnia 13 lutego 1975 r., sygn. akt III CZP 91/74).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus 0 =

»Podobne materiały

Oświadczenie o zrzeczeniu się zachowku

Moja bratanica mieszka w Szwecji i zamierza sporządzać oświadczenie o zrzeczeniu się zachowku na moją rzecz lub w ogóle bez wskazania drugiej osoby. Na jakim druku należny to sporządzić i kto ma to uwierzytelnić, gdyż prawdopodobnie u nich nie ma notariuszy?

Zachowek dla siostrzenicy

Czy należy się siostrzenicy zachowek po zmarłym wujku. Wuj nie miał dzieci. Jedyną spadkobierczynią powołaną w testamencie jest jego żona. Wuj posiadał dwoje rodzeństwa. Siostrę, która już nie żyje i której jestem córką, i brata, który jeszcze żyje, ale rodzina nie ma z nim kontaktu. Czy w

Darowizna a prawo do zachowku

Przed 7 laty aktem notarialnym został przekazany mojej siostrze dom po rodzicach. Mama i tata nadal żyją, ale obecnie ich stan zdrowia znacznie się pogorszył i wymagają stałej opieki, która spadła wyłącznie na mnie, bo siostry to nie interesuje. Wiem, że odwołanie darowizny nie wchodzi w grę, a polu
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »