Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy należy się spadek po bracie?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 23.11.2019

Niedawno zmarł mój brat. Nie miał dzieci. Zapisał w testamencie swojej żonie nasz wspólny rodzinny dom (do którego ona po ślubie się wprowadziła, a my zostaliśmy wyrzuceni). Czy należy się nam coś z tego spadku? Obawiamy się utraty domu rodzinnego.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Czy należy się spadek po bracie?

Osoby uprawnione do zachowku

Krąg osób uprawnionych do zachowku reguluje art. 991 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo jego uzupełnienia.

 

Art. 992. Przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili, natomiast nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni”.

Czy rodzeństwo uprawnione jest do zachowku?

Ustawodawca przewidział zamknięty katalog osób uprawnionych do zachowku. Niestety w tym kręgu nie znajduje się rodzeństwo.

 

Art. 991 wskazuje zakres podmiotowy regulacji instytucji zachowku. Zgodnie z jego treścią ani brat, ani siostra nie należą do kręgu osób uprawnionych do zachowku po zmarłym bracie – przepis mówi bowiem: „zstępnym, rodzicom, małżonkowi”. Redakcja przepisu jest jasna i nie pozwala na wykładnię rozszerzającą.

 

Reasumując, rodzeństwu zmarłego nie przysługuje niestety roszczenie o zachowek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - osiem =

»Podobne materiały

Czy wieloletnia sprawa wydłużyła okres starania się o zachowek?

Moja teściowa wyszła drugi raz za mąż. Jej mąż, w testamencie, zapisał jej cały swój majątek, pomijając swego jedynego syna z poprzedniego małżeństwa. Mąż teściowej zmarł w 2009 roku. Testament został otwarty w 2009 roku. Syn zmarłego założył w sądzie sprawę, próbując unieważnić testament. Rozprawa

Mieszkanie darowane ze służebnością a prawo do zachowku

Zmarła matka mojego męża. Jak wynika z księgi wieczystej, mieszkanie aktem darowizny przekazała bratu męża. Jednak po dziesięciu latach darowizna została cofnięta i ponownie dokonana na rzecz wnuczka (syna obdarowanego) z ustanowieniem służebności. Czy mąż ma prawo do zachowku?

Prawo do zachowku po śmierci macochy

Po śmierci mojego ojca w 1994 r. decyzją sądu spadek po nim nabyłem ja i moja macocha. Aktem notarialnym udzieliłem jej pełnomocnictwa do działania w moim imieniu (otrzymałem połowę mieszkania), ponieważ należało ustanowić nowego głównego lokatora mieszkania po ojcu (nakaz prawa spółdzielczego). Mia
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »