Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy należy się inny lokal socjalny?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 22.02.2019

13 lat temu dostałem nakaz eksmisji do lokalu socjalnego wraz z żoną i czwórką dzieci. Lokal ten znajdował się w kamienicy, którą zarządzał burmistrz. Jednak teraz kamienica ma nowego właściciela – osobę prywatną. Okazało się, że kamienica wymaga remontu lub rozbiórki, bo grozi zawaleniem. Umowę na lokal socjalny miałem zawartą z urzędem miasta, lecz po zmianie właściciela kamienicy nie mam żadnej umowy najmu na ten lokal. Od zmiany właściciela płacę odszkodowanie za bezprawne użytkowanie lokalu na konto wskazane przez pełnomocnika właściciela. Czy w tej sytuacji należy mi się inny lokal mieszkalny, jeżeli tak, to kto ma go zapewnić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Obawiam się, że z uwagi na fakt, iż nie jest Pan uprawniony do lokalu, nie ma Pan umowy najmu, nie będą miały do Pana zastosowania przepisy o obowiązku zapewnienia Panu i rodzinie lokalu zastępczego.

 

Kwestie dotyczące ochrony praw lokatorów określa ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Art. 11 ust. 9 stanowi, że w wypadku określonym w ust. 2 pkt 4 (tzn. wypowiedzenia przez właściciela umowy najmu lokalu, jeżeli lokator używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku), lokatorowi przysługuje prawo do lokalu zamiennego. Obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki spoczywa na właścicielu budynku, z zastrzeżeniem art. 32. Przepis art. 32 stanowi natomiast, że w razie wypowiedzenia najmu, na podstawie art. 11 ust. 2 pkt 4, najemcy opłacającemu w dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie ustawy czynsz regulowany, obowiązek zapewnienia temu najemcy lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki spoczywa, do dnia 31 grudnia 2015 r., na właściwej gminie.

 

Z powyższych przepisów wynika, że obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego ciąży na gminie, jeżeli jest ona właścicielem lokalu (budynku) wymagającego rozbiórki lub remontu oraz w sytuacji, gdy uprawnieniem wynikającym z przepisu art. 32 są objęci najemcy opłacający czynsz regulowany przed dniem 10 lipca 2001 r. W pozostałych wypadkach mieszkanie takie powinien lokatorowi zapewnić jego właściciel.

 

Nie jest Pan lokatorem. Właściciel może Pan eksmitować, ale niestety z uwagi na brak tytułu prawnego do lokalu nie ma obowiązku zapewniać Panu mieszkania z uwagi na stan techniczny budynku Jeśli sąd określiłby w wyroku obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego – owszem. W innym wypadku nie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus siedem =

»Podobne materiały

Mieszkanie w lokalu socjalnym po wyroku eksmisyjnym

W 2003 r. sąd wydał wyrok eksmisyjny do lokalu socjalnego dla matki, która utraciła tytuł prawny do lokalu, i dla syna, który był wtedy bezrobotny. Niedługo później z mieszkania wyprowadziła i wymeldowała się matka, a został w nim syn. Później zaczął pracę, ożenił się

Wyrok eksmisji a brak lokali socjalnych

Po śmierci ojca zostałam właścicielką mieszkania, w którym jest zameldowana jego była konkubina. Sąd wydał wyrok eksmisji z prawem do lokalu socjalnego. Jednak w gminie brakuje lokali socjalnych. Konkubina ojca cały czas mieszka więc w moim mieszkaniu, w dodatku nie płaci czynszu. C

Prawo dziecka do mieszkania socjalnego po śmierci rodziców

Moi rodzice mieszkali w mieszkaniu socjalnym wraz z moim młodszym bratem. Oboje zmarli kilka miesięcy temu; przed śmiercią matki brat skończył 18 lat. Poszedłem do MZGL przepisać mieszkanie na brata i wnieść z góry konieczne opłaty, ale okazało się, że brat musi pracować na umowę, b
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »