Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy?

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 20.04.2018

Zostało mi zatrzymane prawo jazdy za jazdę po alkoholu na okres 2 lat w 1992 r. Wtedy obowiązywała ustawa Prawo o ruchu drogowym z 1983 r. Czy według tej starej tej ustawy muszę zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W chwili obecnej sprawa ze zwrotem prawa jazdy wygląda następująco. Zwrot prawa jazdy następuje zawsze na wniosek uprawnionego, który może zostać złożony następnego dnia po upływie orzeczonej kary (zatrzymania). Termin (okres) kary liczony jest nie od zatrzymania, ale od prawomocnego orzeczenia takiej kary. Wniosek składa się do właściwego miejscowo starosty. Wszystko to wnika z ustawy o kierujących pojazdami (ta obowiązuje w interesującym nas zakresie od 19 stycznia 2013 r.). Wynika z niej również, że w przypadku, gdy w czasie obowiązywania kary prawo jazdy straciło ważność, do wniosku o jego zwrot należy złożyć wszystkie dokumenty, jakie są konieczne do wyrobienia tego dokumentu. Jeszcze inna jest sytuacja, gdy zatrzymanie nastąpiło na okres przekraczający 12 miesięcy. Wówczas niestety osoba ubiegająca się o zwrot prawa jazdy musi ponownie przystąpić do egzaminu kwalifikującego do otrzymania uprawnień do kierowania pojazdami.

 

W Pana przypadku pytanie dotyczy sytuacji sprzed wielu lat. W tamtym czasie, tj. w latach 1992–1994 obowiązywały w interesującej Pana sprawie ustawa Prawo o ruchu drogowym z 1 lutego 1983 r. oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami. Także wówczas, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, „sprawdzeniu kwalifikacji podlegały osoby ubiegające się 

 

a) o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym cofniętego na okres dłuższy niż rok lub w związku z utratą kwalifikacji,

b) o zwrot prawa jazdy, którego kierowca był pozbawiony na okres dłuższy niż rok”.

 

W Pana przypadku zatrzymanie nastąpiło na okres przekraczający 1 rok (tutaj nie ma znaczenia kategoria zatrzymanego prawa jazdy, ustawa nie rozróżnia tej sytuacji), zatem zarówno zaraz po upływie czasu, na jaki zostało ono zatrzymane, jak i w chwili obecnej, musiałby Pan przystąpić do stosownego egzaminu kwalifikacyjnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Koszt wyrobienia świadectwa kwalifikacji przez pracownika

Mam firmę transportową. Zatrudniłem niedawno kierowcę, który przedłożył badania okresowe ważne do października 2011 r. Dwa tygodnie temu dostarczył mi jednak fakturę za świadectwo kwalifikacji, które musiał wyrobić, aby otrzymać nowe prawo jazdy (stare niebawem traciło ważność). Czy firma ponosi koszt tego badania?

Przejęcie przez gminę części udziału w drodze wewnętrznej

W wyniku podziału gruntu powstały drogi wewnętrzne pomiędzy działkami, połączone z drogą publiczną. Jestem właścicielem działki, ale nie mam udziału w drodze wewnętrznej. Czy gmina ma obowiązek przejąć na własność pozostałą część udziału w drodze wewnętrznej?

Wniosek o postawienie znaku drogowego

Jakiś czas temu utwardzono drogę gminną biegnącą wzdłuż mojej posesji. Droga jest długa i prosta, dlatego kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Przez tę drogę muszę przepędzać swoje zwierzęta gospodarskie, co stwarza realne zagrożenie. Jak i do kogo mogę się zwrócić o postawienie na drodze znaków drogowych „uwaga, zwierzęta gospodarskie”? Czy jest szansa na wprowadzenia ograniczenia prędkości lub progów zwalniających?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »