Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy?

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 20.04.2018

Zostało mi zatrzymane prawo jazdy za jazdę po alkoholu na okres 2 lat w 1992 r. Wtedy obowiązywała ustawa Prawo o ruchu drogowym z 1983 r. Czy według tej starej tej ustawy muszę zdawać ponownie egzamin na prawo jazdy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W chwili obecnej sprawa ze zwrotem prawa jazdy wygląda następująco. Zwrot prawa jazdy następuje zawsze na wniosek uprawnionego, który może zostać złożony następnego dnia po upływie orzeczonej kary (zatrzymania). Termin (okres) kary liczony jest nie od zatrzymania, ale od prawomocnego orzeczenia takiej kary. Wniosek składa się do właściwego miejscowo starosty. Wszystko to wnika z ustawy o kierujących pojazdami (ta obowiązuje w interesującym nas zakresie od 19 stycznia 2013 r.). Wynika z niej również, że w przypadku, gdy w czasie obowiązywania kary prawo jazdy straciło ważność, do wniosku o jego zwrot należy złożyć wszystkie dokumenty, jakie są konieczne do wyrobienia tego dokumentu. Jeszcze inna jest sytuacja, gdy zatrzymanie nastąpiło na okres przekraczający 12 miesięcy. Wówczas niestety osoba ubiegająca się o zwrot prawa jazdy musi ponownie przystąpić do egzaminu kwalifikującego do otrzymania uprawnień do kierowania pojazdami.

 

W Pana przypadku pytanie dotyczy sytuacji sprzed wielu lat. W tamtym czasie, tj. w latach 1992–1994 obowiązywały w interesującej Pana sprawie ustawa Prawo o ruchu drogowym z 1 lutego 1983 r. oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami. Także wówczas, zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, „sprawdzeniu kwalifikacji podlegały osoby ubiegające się 

 

a) o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym cofniętego na okres dłuższy niż rok lub w związku z utratą kwalifikacji,

b) o zwrot prawa jazdy, którego kierowca był pozbawiony na okres dłuższy niż rok”.

 

W Pana przypadku zatrzymanie nastąpiło na okres przekraczający 1 rok (tutaj nie ma znaczenia kategoria zatrzymanego prawa jazdy, ustawa nie rozróżnia tej sytuacji), zatem zarówno zaraz po upływie czasu, na jaki zostało ono zatrzymane, jak i w chwili obecnej, musiałby Pan przystąpić do stosownego egzaminu kwalifikacyjnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus 2 =

»Podobne materiały

Koszt wyrobienia świadectwa kwalifikacji przez pracownika

Mam firmę transportową. Zatrudniłem niedawno kierowcę, który przedłożył badania okresowe ważne do października 2011 r. Dwa tygodnie temu dostarczył mi jednak fakturę za świadectwo kwalifikacji, które musiał wyrobić, aby otrzymać nowe prawo jazdy (stare niebawem traciło ważność). Czy firma ponosi kos

 

Przejęcie przez gminę części udziału w drodze wewnętrznej

W wyniku podziału gruntu powstały drogi wewnętrzne pomiędzy działkami, połączone z drogą publiczną. Jestem właścicielem działki, ale nie mam udziału w drodze wewnętrznej. Czy gmina ma obowiązek przejąć na własność pozostałą część udziału w drodze wewnętrznej?

 

Wniosek o postawienie znaku drogowego

Jakiś czas temu utwardzono drogę gminną biegnącą wzdłuż mojej posesji. Droga jest długa i prosta, dlatego kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość. Przez tę drogę muszę przepędzać swoje zwierzęta gospodarskie, co stwarza realne zagrożenie. Jak i do kogo mogę się zwrócić o postawienie na

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »