Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę przychodzić do pracy po złożeniu wypowiedzenia?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 08.01.2019

W poniedziałek złożyłem wypowiedzenie w pracy. Kierownik sklepu przyjął je i poinformował telefonicznie, że od przyszłego poniedziałku nie muszę już przychodzić do pracy. Dzisiaj kierownik regionu informuje mnie, że okres wypowiedzenia liczy mi się dopiero od następnego tygodnia i będę musiał pracować do 2 maja. Umowa jest na czas określony z okresem wypowiedzenia dwutygodniowym. Czy muszę przychodzić do pracy w przyszłym tygodniu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kwestia wypowiedzenia umowy uregulowana jest w art. 30.  § 1. Kodeksu pracy, zgodnie z którym „umowa o pracę rozwiązuje się:

 

1) na mocy porozumienia stron,

2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),

3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),

4) z upływem czasu, na który była zawarta,

5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta”.

 

„§ 21. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca”.

 

Nie zabrania się przeto kontrahentom ukształtowania w drodze porozumienia dłuższych okresów wypowiedzenia. Innymi słowy zastrzeżenie w umowie o pracę dłuższego okresu wypowiedzenia, niżby to wynikało z przepisów powszechnie obowiązujących, jest dopuszczalne na podstawie art. 18 § 2 (por. postanowienie SN z 17 sierpnia 1977 r., sygn. akt I PZ 30/77, LexPolonica oraz uchwała SN z 9 listopada 1994 r., sygn. akt I PZP 46/94, OSP 1995, nr 11, poz. 237).

 

Mimo iż wypowiedzenie zostało złożone w poniedziałek, termin wypowiedzenia biegnie od soboty do soboty. Może Pan albo rozwiązać umowę za porozumieniem stron, albo na ostatnie dni wykorzystać urlop na żądanie – przysługują Panu 4 dni urlopu na żądanie. Poza tym jeśli posiada Pan więcej urlopu wypoczynkowego – proszę go wykorzystać i zacząć pracę u nowego pracodawcy.

 

Może Pan zostać zwolniony ze świadczenia pracy i nie musi Pan świadczyć pracy – ale proszę mieć to na piśmie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w czasie urlopu pracować u innego pracodawcy.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + 1 =

»Podobne materiały

Rozwiązanie umowy po podpisaniu porozumienia zmieniającego

Czy mogę wypowiedzieć umowę o pracę, jeżeli podpisałem porozumienie zmieniające płacę na niższą? Po przemyśleniu sprawy jednak chcę zmienić pracę na inną. Obowiązuje mnie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia zgodnie z wcześniejszą umową.  

Wypowiedzenie umowy o pracę

Mam wypowiedzenie umowy o pracę i nie wiem, co mi przysługuje. Jak jest z urlopem wypoczynkowym za ten rok?

Wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownicę w związku z informacją o ciąży

Ponad miesiąc temu złożyłam oświadczenie rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony; obowiązuje mnie 3-miesięczne wypowiedzenie. Wczoraj jednak mój lekarz ginekolog stwierdził ciążę. Według jego zaświadczenia zaszłam w nią przed złożeniem wypowiedzenia. Czy mog
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »