Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy muszę pracować jeszcze 3 miesiące po złożeniu wypowiedzenia?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 17.04.2019

Pracuję w oparciu o umowę o pracę od 6 lat. Wczoraj złożyłem wypowiedzenie. W mojej umowie jest napisane, że okres wypowiedzenia będzie wynosił 1 miesiąc. Czy mimo to muszę pracować jeszcze 3 miesiące?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Czy muszę pracować jeszcze 3 miesiące po złożeniu wypowiedzenia?

Zgodnie z art. 36 ustawy Kodeks pracy „okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

 

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata”.

 

Przepisy Kodeksu pracy przewidują dwie sytuacje, w których możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę i w konsekwencji szybsze rozstanie z pracownikiem. Pierwszą z nich jest obopólna zgoda stron stosunku pracy na wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę, wyrażona po dokonaniu wypowiedzenia umowy przez jedną z nich. Skutkiem modyfikacji okresu wypowiedzenia w tym trybie jest ustanie stosunku pracy w dacie uzgodnionej przez strony, z mocy czynności prawnej skracającej okres wypowiedzenia. 

 

Ten sam skutek prawny, czyli przyspieszenie daty rozwiązania umowy o pracę, może osiągnąć pracodawca, działając bez udziału pracownika (a nawet przy jego sprzeciwie), składając mu jednostronne oświadczenie w przedmiocie skrócenia okresu wypowiedzenia.

 

Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest wzajemna relacja postanowień umów o pracę oraz przepisów prawa pracy: postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Postanowienia umów i aktów, o których mowa powyżej, mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne, a zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy. 

 

Oznacza to, że jeśli ustawa przewiduje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, a pracodawca nie wyraził zgody na skrócenie tego okresu do miesiąca, to niezależnie od postanowień umownych obowiązuje Pana 3-miesięczne wypowiedzenie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus dwa =

»Podobne materiały

Rezygnacja z kontynuowania stosunku pracy po przeniesieniu do innego zakładu

W firmie, w której pracuję, powstała nowa, wyodrębniona spółka. Zostałem do niej przeniesiony. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, skoro przeszedłem do nowego zakładu pracy, mogę bez wypowiedzenia, z 7-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy, a skutki będą takie same jak przy rozwiązaniu umow

Czy można skrócić okres wypowiedzenia?

Jeżeli pracuję już ponad 3 lata i obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia, to czy istnieje możliwość skrócenia go? Jeżeli tak, to do jakiego minimalnie czasu i od kogo to zależy?

Lojalka dotycząca szkolenia

W umowie o pracę musiałam podpisać tzw. lojalkę. Była w niej mowa, że jeśli zostanę wysłana na szkolenie, to przez określony czas nie zwolnię się z firmy. W marcu faktycznie wysłano mnie na szkolenie do Szwajcarii, gdzie jednak nie odbył się żaden kurs, wykonywałam zaś tę samą pracę co na miejscu w
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »