Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można wpłacić mniejszą zaliczkę na podatek PIT-5?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 17.05.2017

Mam pytanie odnośnie dokonania wpłaty zaliczki na podatek PIT-5 od prowadzonej działalności gospodarczej. Ze względu na sprzedaż pojazdu w miesiącu listopadzie i przekroczeniu I progu podatkowego wychodzi znaczna wartość zaliczki do uregulowania. Ponieważ PIT roczny rozliczam wraz z małżonką, która nie ma dochodów, nasz podatek nie przekroczy 18% progu podatkowego. Czy w związku z powyższym mogę bez konsekwencji wpłacić mniejszą wartość zaliczkową, jeżeli potrafię wyliczyć, że wpłacenie pełnej kwoty i tak będzie podlegało zwrotowi, czy muszę wpłacić pełną kwotę? A może istnieje jeszcze jakaś możliwość w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy można wpłacić mniejszą zaliczkę na podatek PIT-5?

Fot. Fotolia

W opisanej sytuacji nie może Pan samodzielnie postanowić o zmniejszeniu zaliczki na podatek dochodowy, mimo że jest on rozliczany w okresach rocznych, to jednak całokształt przepisów bezwzględnie zobowiązuje Pana do zapłaty zaliczki w prawidłowej wysokości – jej zaniżenie spowodować może konsekwencje karnoskarbowe.

 

Ustawodawca przewidział jednak w art. 22 § 2a Ordynacji podatkowej odpowiednią procedurę, którą może Pan wszcząć, składając wniosek, a która w efekcie może doprowadzić do ograniczenia wysokości zaliczki. Zgodnie z przywołanym przepisem „organ podatkowy, na wniosek podatnika, ogranicza pobór zaliczek na podatek, jeżeli podatnik uprawdopodobni, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu lub zysku przewidywanego na dany rok podatkowy”.

 

Ciężar uprawdopodobnienia spoczywa tu na Panu, jak wynika z orzecznictwa: „dkładając wniosek o ograniczenie poboru zaliczek podatnik jest inicjatorem tego postępowania, co wymaga jego szczególnego zaangażowania, gdyż to on posiada wiedzę co do okoliczności, które mogą uprawdopodobnić, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego za dany rok” (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 kwietnia 2016 r., sygn. akt I SA/Gd 65/16).

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus VI =

»Podobne materiały

Sprzedaż ośrodka wczasowego a podatek VAT i podatek dochodowy

Prowadziłem ze wspólnikiem spółkę cywilną, która nabyła ośrodek wczasowy od urzędu miasta, transakcja nie była opodatkowana VAT-em, w roku 2011 rozwiązaliśmy spółkę, a nieruchomość aktem notarialnym została przekazana do majątku osobistego każdego ze wspólników, współwłasność łączna. W tym rok chcem

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »