Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można uruchomić komercyjny portal internetowy bez zakładania działalności?

Autor: Łukasz Marciniak • Opublikowane: 27.08.2017

Wraz z kolegą pracujemy nad uruchomieniem portalu internetowego. Sam pomysł portalu jest na tyle niepewny, że chcielibyśmy sprawdzić zainteresowanie naszą usługą przed kontynuowaniem dalszych prac. Stąd pytanie: Czy można zbadać zainteresowanie takim komercyjnym portalem internetowym bez zakładania działalności? Czyli – czy można oferować usługę nie będąc firmą? Wyglądałoby to tak, że strona oferowałaby usługę, ale nie można by jej było zakupić – w momencie płatności wyskakiwałby komunikat, że przepraszamy, ale serwis nie jest jeszcze aktywny, trwają prace nad jego ukończeniem i dajemy kod rabatowy na przyszłe zlecenia. Czy taki zabieg byłby zgodny z prawem? Czy mogę na takiej stronie zastosować formularz kontaktowy bez rejestracji w GIODO? Serwis nie będzie korzystał z plików cookies. Opisane rozwiązanie chcemy stosować najwyżej przez 2-3 tygodnie [do wglądu udostępniam wersję testową strony].


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Czy można uruchomić komercyjny portal internetowy bez zakładania działalności?

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dalej „swd”) – działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowanyciągły.

 

Jak wynika z tej definicji, działalność gospodarczą charakteryzują 3 przesłanki, które muszą wystąpić łącznie:

 

  1. zarobkowa,
  2. zorganizowana,
  3. ciągła.

 

1. zarobki

 

Zarobkowy charakter działalności gospodarczej oznacza, że zamiarem jej prowadzenia jest osiągnięcie zysku. Zysk jest definiowany jako nadwyżka przychodów nad stratami. Należy przy tym liczyć się z możliwością nieuzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, czyli poniesienia straty. Tym samym o zarobkowym charakterze działalności gospodarczej nie decyduje faktyczne osiągnięcie zysku, lecz zamiar jego osiągnięcia (cel) (Sieradzka Małgorzata, Komentarz do art. 2 nr 6 [w:] Sieradzka Małgorzata, Zdyb Marian, Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Komentarz, LEX 2013).

 

2. zorganizowanie

 

Aby móc wykonywać działalność gospodarczą, należy podjąć wiele czynności o charakterze organizacyjnym, których celem jest przygotowanie do wykonywania tej działalności. Zatem pod pojęciem „zorganizowanie działalności gospodarczej” należy rozumieć czynności zmierzające do jej podjęcia i wykonywania.

 

W literaturze wskazuje się na materialny i formalny aspekt zorganizowania działalności gospodarczej. Formalne zorganizowanie działalności gospodarczej to prawnie określony zakres obowiązków związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą (m.in. rejestracja działalności gospodarczej, zgłoszenia podatkowe oraz statystyczne, obowiązki związane z ubezpieczeniem społecznym, konieczność prowadzenia działalności gospodarczej w określonej formie organizacyjno-prawnej). Natomiast materialne zorganizowanie – to lista czynności organizacyjnych w zakresie uzyskania środków finansowych na podjęcie działalności gospodarczej, zatrudnienia pracowników, wynajęcia lub też zakupu lokalu. Wskazane powyżej czynności organizacyjne przesądzają, iż działalność gospodarcza jest aktywnością, która nie ma charakteru przypadkowego (Sieradzka Małgorzata, Komentarz do art. 2 nr 20 [w:] Sieradzka Małgorzata, Zdyb Marian, Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Komentarz, LEX 2013).

 

Ponadto w wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 25 czerwca 2015 r. (sygn. III AUa 1279/14) stwierdzone zostało, że „przejawem faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej jest oczywiście cały szereg czynności. Jest to proces obejmujący (w zależności od specyfiki tej działalności) również czynności zmierzające do zawarcia umów (np. poszukiwanie zamówień, klientów itp.), wykonania usług (zakup, przygotowanie materiałów, określenie warunków zamówienia itd.), a nie tylko faktyczne ich wykonywanie”.

 

3. ciągłość

 

O ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej mówimy, gdy aktywność ta nie ma być jednorazową czynnością. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności celem osiągnięcia dochodu (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 kwietnia 2011 r., sygn. II OSK 333/11).

 

Odnosząc powyższe do opisanej sytuacji, w mojej ocenie Pański projekt wypełnia ustawowe przesłanki działalności gospodarczej.

 

Po pierwsze, już ze strony głównej, z opisu poszczególnych kroków jasno wynika, że klient musi zapłacić za usługę. Z następnej zakładki klient może dowiedzieć się, ile taka usług będzie kosztowała. Tym samym można wyciągnąć jasny wniosek, że oferowana usługa ma charakter odpłatny i jest nakierowana na zysk.

 

Po drugie, pomimo braku spełnienia formalnych warunków zorganizowania, przygotowana strona internetowa sugeruje, że podjął Pan (wraz z kolegą) pewne wysiłki organizacyjne, aby móc oferować swoje usługi. Nadto charakter usługi sugeruje, że nie ma to być jednorazowa usługa w stosunku do jednego klienta, zatem nosi ona zamiar powtarzalności.

 

Tym samym, w mojej ocenie, zasadnym byłoby znalezienie jakiejś formy prawnej dla tego przedsięwzięcia. Gdyby prowadziłby Pan stronę internetową oraz usługi samodzielnie i to w ograniczonym zakresie, to można by zastanowić się, czy nie dałoby się tego podpiąć pod umowy o dzieło / umowy-zlecenia (zawierane z każdym klientem).

 

Jednakże ten portal internetowy chce Pan prowadzić wraz z kolegą, zatem on również powinien założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Zatem należałoby się zastanowić nad założeniem spółki cywilnej, spółki osobowej lub spółki kapitałowej.

 

Odnosząc się jeszcze do zagadnienia ochrony danych osobowych i GIODO, należy odpowiedzieć sobie na dwa zasadnicze pytania:

 

  • Czy Panów usługi mają być skierowane do konsumentów (osób fizycznych), czy też innych podmiotów gospodarczych?
  • Jakie dane miałyby być zbierane w formularzu?

 

Zgodnie z art. 2 jeszcze obowiązującej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (dalej „uodo”) – ustawę stosuje się przy przetwarzaniu danych osobowych osób fizycznych. Proszę mieć na uwadze, że osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą są wyłączone spod ochrony przewidzianej przez tę ustawę. Jeżeli zatem serwis miałby być przeznaczony dla firm i innych przedsiębiorców, to nie ma potrzeby zgłaszania zbioru do GIODO, czy też ustanawiania administratora bezpieczeństwa informacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus osiem =

»Podobne materiały

Oferta handlowa na stronie internetowej – czy taka oferta handlowa jest wiążąca dla klienta?

Sprzedaję e-booka na swojej stronie internetowej. Zarzucono mi jednak, że oszukuję klientów, ponieważ moja oferta handlowa mówi o skuteczności porad z e-booka, a w regulaminie – że nie daję takiej gwarancji oraz że przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Ocz

Forum dyskusyjne – usuwanie konta i postów byłego użytkownika

Jestem administratorem forum dyskusyjnego. Jeden z użytkowników zażądał usunięcia konta i wszystkich swoich postów. Konto oczywiście usunąłem, zastanawiam się jednak, co zrobić z postami. Obecnie są oznaczone jako wpisy osoby usuniętej – ich usuwanie po kolei zajmie mi sporo czasu i
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »