Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można przeprowadzić rozwód bez stawiennictwa jednego z małżonków na sprawie?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 18.10.2017

Chcemy z żoną się rozwieść. Mieszkamy w Anglii, mamy jedno nastoletnie dziecko. Oboje zgodnie chcemy rozwodu bez orzekania o winie. Z tego powodu mamy z tym trudności w UK – nie spełniamy warunków, ponieważ nie było zdrady, nie ma przemocy itp. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić rozwód w Polsce, ale tu pojawia się inny problem: mojego przyjazdu i uczestnictwa w rozprawie ze względu na wykonywaną pracę. Żona jest bardziej w tym względzie swobodna – może polecieć, kiedy będzie potrzeba. Kwestę opieki nad dzieckiem sami rozwiązaliśmy, będziemy ją wykonywać wspólnie. Czy istnieje możliwość przeprowadzenia rozwodu w Polsce bez stawiennictwa jednego z małżonków na sprawie? Jeśli tak, to jak to zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy można przeprowadzić rozwód bez stawiennictwa jednego z małżonków na sprawie?

Fot. Fotolia

Jeżeli pozwany nie stawi się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny.

 

Oznacza to, że najważniejsze jest, aby na rozprawie stawił się powód. Skoro więc Pana żona może przyjechać do Polski w każdej chwili, a Pan niekoniecznie, to lepiej, aby to ona złożyła pozew rozwodowy jako powódka. Innymi słowy, jeżeli Pana żona wniosłaby pozew o rozwód, a Pan nie stawiłby się na rozprawę, to sąd wydałby wyrok zaoczny, który będzie zgodny z żądaniem Pana żony. W tym miejscu zauważyć należy jednak, iż orzeczenie rozwodu bez winy jest możliwe wyłącznie na zgodny wniosek stron. Zatem powinien Pan złożyć do sądu odpowiedź na pozew i wskazać, że zgadza się ze wszystkimi twierdzeniami zawartymi przez Pana żonę w pozwie i że rezygnuje ze swojego przesłuchania przed sądem. W tej sytuacji sąd mógłby już na pierwszym posiedzeniu wydać wyrok, na mocy którego Państwa małżeństwo zostałoby rozwiązane przez rozwód bez orzekania o winie. Istnieje jednakże i taka możliwość, i na to już niestety nie mamy wpływu, że sąd mógłby mimo to rozprawę odroczyć i wskazać inny jej termin, podnosząc, iż niestawiennictwo na kolejnym terminie nastąpi pod rygorem nieprzeprowadzenia dowodu z zeznań małżonka, czyli Pana. Kwestia ta bowiem jest uprawnieniem sądu. Innymi słowy, sąd może zrezygnować z przesłuchania Pana na Pański wniosek, ale może też Pana wezwać pod rygorem pominięcia dowodu. Zatem duże znaczenie ma nie tylko treść pozwu o rozwód, ale także odpowiedzi na pozew.

 

W mojej ocenie najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie przez Pana żonę pozwu, a przez Pana odpowiedzi na pozew z jednoczesnym wskazaniem, iż wnosi Pan o nieprzeprowadzanie dowodu z Pana przesłuchania, albowiem w pełni zgadza się Pan z twierdzeniami zawartymi w pozwie żony.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + 8 =

24.02.2018

Stawiennictwo/niestawiennictwo Strony Pozwanej może przynieść różne konsekwencje dla wyrokowania w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Arletta Bolesta

»Podobne materiały

Łączne rozpoznanie spraw przez sąd

Jak w praktyce stosuje się art. 219 K.p.c. w sprawach rozwodowych? Co będzie w sytuacji, gdy obydwie strony złożą wniosek o łączne rozpoznanie spraw, nie informując się wzajemnie? Czy można w takiej sytuacji zastosować łączne rozpoznanie?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »