.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Czy mogę żądać zlikwidowania rowu z mojej działki?

Kupiłem działkę, przez którą przebiega rów odprowadzający wodę opadowa z drogi powiatowej. Owego rowu nie mam na mapach geodezyjnych. Czy odprowadzenie wody opadowej z drogi powiatowej przez moją własność jest zgodne z prawem? Czy mogę zażądać zlikwidowania rowu lub wstawienia drenów i zasypania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zaistniały stan rzeczy, tj. występowanie rowu odwadniającego drogę powiatową stanowi faktyczne obciążenie Pana nieruchomości. Jeżeli infrastruktura ta nie jest wykazana w żadnej ewidencji (Gmina, powiat itp.), to można domniemywać, że dokonano odprowadzenia wody bez zaprojektowania i zaplanowania tejże infrastruktury.

 

Z Puntu widzenia cywilnoprawnego stanowi naruszenie pana własności, stąd przysługuje Panu co do zasady roszczenie negatoryjne o zaprzestanie tychże naruszeń. Przepis Kodeksu cywilnego uprawnia Pana w sposób następujący:

 

„Art. 222. [Roszczenie windykacyjne; roszczenie negatoryjne]

§ 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą”, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”.

 

Żądanie zlikwidowania rowu wynikałoby z ww. przepisu ,jednak zanim przystąpi Pan do wysuwania takich żądań, należy skierować zapytanie pisemne do zarządcy drogi o podstawy wykonania odwodnienia z naruszeniem własności. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że wykonawca uzyskał zgodę poprzedniego właściciela na wykonanie tej infrastruktury odprowadzającej wody gruntowe. Dopiero mając jasną odwiedź od zarządu dróg powiatowych, może Pana decydować co dalej, czy kierować roszczenie cywilne i ewentualne zgłoszenie do PINB o samowoli budowlanej na Pana gruncie.

 

 

 

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl