Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę stać się członkiem spółdzielni zamiast ojca-alkoholika?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 20.09.2018

Moja mama zmarła, ojciec jest alkoholikiem, ja wychowywałem się w domu dziecka. Ojciec zadłużył mieszkanie spółdzielcze, został skreślony ze spółdzielni. Jest na niego eksmisja. Mieszkam z żoną w tym mieszkaniu, teściowie chcą pomóc mi spłacić zadłużenie. Czy mogę stać się członkiem spółdzielni zamiast ojca-alkoholika i odzyskać to mieszkanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z Pana relacji wynika, że zmarła Panu mama. Pana mama wraz z Pana ojcem byli właścicielami mieszkania spółdzielczego, które to prawo weszło zapewne do ich majątku wspólnego.

W tym miejscu proszę o dodatkowe wyjaśnienia, jaki status prawny ma zajmowane przez Pana mieszkanie – czy jest to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, czy też spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Różnica jest diametralna przede wszystkim dlatego, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest dziedziczne i zbywalne.  Na potrzeby tej porady zakładam, że zajmuje Pan spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Po śmierci Pana mamy (jeżeli jest Pan jedynakiem), odziedziczył Pan wraz z ojcem udziały w prawie do lokalu – Pan posiada 1/4 udziału, zaś Pana ojciec 3/4 (biorąc pod uwagę fakt, że prawo to należało do majątku wspólnego Pana rodziców, a Pan jest jedynym zstępnym Pana rodziców).

Niestety Pana ojciec jest alkoholikiem i próby porozumienia się z nim są bezskuteczne. Pana ojciec zadłużył mieszkanie spółdzielcze, co spowodowało, że został on wykluczony z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej.

Zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze:


„§ 1. Spółdzielnia może rozwiązać stosunek członkostwa tylko przez wykluczenie albo wykreślenie członka.
§ 2. Wykluczenie członka ze spółdzielni może nastąpić w wypadku, gdy z jego winy umyślnej lub z powodu rażącego niedbalstwa dalsze pozostawanie w spółdzielni nie da się pogodzić z postanowieniami statutu spółdzielni lub dobrymi obyczajami. Statut określa przyczyny wykluczenia.
§ 4. Wykluczenia albo wykreślenia może dokonać, stosownie do postanowień statutu, rada nadzorcza albo walne zgromadzenie spółdzielni. Organ, do którego kompetencji należy podejmowanie uchwał w sprawie wykluczenia albo wykreślenia, ma obowiązek wysłuchać wyjaśnień zainteresowanego członka spółdzielni.
§ 5. Organ, który podjął uchwałę w sprawie wykreślenia albo wykluczenia, ma obowiązek zawiadomić członka na piśmie wraz z uzasadnieniem o wykreśleniu albo wykluczeniu ze spółdzielni w terminie dwóch tygodni od dnia podjęcia uchwały. Uzasadnienie powinno w szczególności przedstawiać motywy, którymi kierował się organ spółdzielni uznając, że zachowanie członka wyczerpuje przesłanki wykluczenia albo wykreślenia określone w statucie. Zawiadomienie zwrócone z powodu niezgłoszenia przez członka zmiany podanego przez niego adresu ma moc prawną doręczenia”.

Jak już wskazałem, jeżeli mamy do czynienia z prawem dziedzicznym, to zarówno Pan, jak i Pana ojciec jesteście współwłaścicielami prawa do mieszkania. Oznacza to, że przyjmując spadek po Pana mamie wprost, odziedziczył Pan oprócz mieszkania, także długi jakie pozostawiła Pana mama.

Wskazał Pan, że obecnie spółdzielnia żąda eksmisji Pana z lokalu. Proszę o dalsze wyjaśnienia w tym zakresie. Czy toczy się sprawa o sprzedaż mieszkania i Państwa eksmisję? Czy toczy się sprawa o zapłatę należnych opłat i przeciwko komu i czy komornik próbuje zlicytować mieszkanie?

Moje pytania mają na celu ustalenie stanu sprawy i ocenę Pana sytuacji, gdyż nie ukrywam, że nie ona łatwa. Pana teściowie chcą spłacić to zadłużenie i wpłacić członkostwo, żeby to Pan został członkiem i właścicielem mieszkania.

Jest to pewne rozwiązanie, jednak musi Pan być świadomy, że jeżeli Państwu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, to spłata zadłużenia przez Pana teściów wprawdzie spowoduje wstrzymanie licytacji (nie zawsze), jednak nie spowoduje, że to Pan stanie się wyłącznym właścicielem mieszkania. Dalej będzie tak, że Pan będzie właścicielem w 1/4, a Pana ojciec w 3/4.

Jeżeli jednak licytacja się odbywa, to sugerowałbym wzięcie w niej udziału przez Pana teściów i zakup mieszkania na takiej licytacji, wtedy to Pana teściowie nabędą całe mieszkanie, darują je swojej córce (będą na tej podstawie zwolnieniu od podatku od darowizny) i wtedy Pana ojciec alkoholik będzie pozbawiony własności.

Niestety są minusy tego postępowania, a mianowicie–- jeżeli licytację przeprowadza spółdzielnia, to często wskazuje, że pierwszeństwo mają członkowie spółdzielni, którzy mają niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe, a po drugie jeżeli dojdzie do licytacji, to Pan również zostanie pozbawiony swojego udziału (zostanie Panu wypłacona równowartość Pana udziału w lokalu po odjęciu długów).

Zaznaczam jedynie, że ustanie członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej nie powoduje już wygaśnięcia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (zasady te nie dotyczą jednak spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu).

Jak już wspomniałem, spółdzielnia może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości. Stosownie do art. 1710 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych „w przypadku długotrwałych zaległości z zapłatą opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1, 11 i 5, rażącego lub uporczywego wykraczania osoby korzystającej z lokalu przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania tej osoby czyniącego korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, przepis art. 16 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali stosuje się odpowiednio. Z żądaniem, o którym mowa w tym przepisie, występuje zarząd spółdzielni na wniosek rady nadzorczej”.

Właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego. Z żądaniem, o którym mowa w tym przepisie, występuje zarząd spółdzielni na wniosek rady nadzorczej.

Pana mieszkanie zapewne albo już zostało zlicytowane, albo prawo do niego wygasło (w przypadku spółdzielczego lokatorskiego prawa). Pozostanie więc Panu jedynie porozumienie z władzami spółdzielni co do spłaty zadłużenia i przyznania lokalu. Oczywiście proszę zadbać o to, aby wszelkie ustalenia były dokonywane na piśmie. Proszę o szczegółowe wyjaśnienia, o które prosiłem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + dwa =

»Podobne materiały

Opłata za wywóz śmieci zgodnie z liczbą zameldowanych osób

Spółdzielnia obciąża mnie opłatami za wywóz śmieci zgodnie z ilością osób zameldowanych w moim mieszkaniu. Od trzech lat jednak syn mieszka w innym mieście, nie przebywa w domu rodzinnym. Czy mogę domagać się obniżenia kosztów wywozu śmieci?

Odzyskanie członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej

Na skutek zadłużenia zostałem wykluczony z grona członków spółdzielni mieszkaniowej. Spłaciłem zadłużenie, ale pozostały odsetki, których spółdzielnia nie chce umorzyć. Twierdzi, że mogłem się odwoływać wcześniej, a teraz nie mogę stać się na nowo członkiem spółdzielni.

Wygaśnięcie prawa do lokalu

Wraz z dziewczyną mieszkamy w wynajmowanym przez nią mieszkaniu. Niedawno zmarła osoba, której przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do tego lokalu. My nadal zajmujemy mieszkanie. Czy mimo wygaśnięcia prawa do lokalu jego poprzedniego „właściciela” możemy w nim n
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »