Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę otrzymywać nadal płatność gotówką za faktury?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 11.07.2017

Wykonuję usługi  w pewnym zakładzie przetwórczym. Do tej pory z uwagi na fakt, iż firma ma kłopoty finansowe i ciężko się było doczekać przelewu, wystawiałem faktury gotówkowe. Mam umowę, w której napisane jest, że za wykonaną usługę otrzymam płatność na podstawie faktury VAT, płatności odbywają się cyklicznie w wysokości 6500 zł netto, faktury wystawiam zawsze 10., 20. i ostatniego dnia miesiąca. W chwili obecnej nie otrzymałem należności ponieważ pani księgowa firmy powołuję się na zapis, że kwota przekracza równowartość 15 000 zł. Czy mogę otrzymywać nadal płatność gotówką za faktury?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Prawdą jest, iż zmianie uległ art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, zmiana została dokonana przez § 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. zmieniającej ww ustawę z dniem 1 stycznia 2017 r. Tym samym zmianie uległa treść obowiązku dokonywania rozliczeń za pośrednictwem rachunku płatniczego. Obecnie tak dokonywanie, jak i przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje obowiązkowo za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

 

  1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

 

Nie ma więc znaczenia, na ile faktur rozbita jest płatność, gdy mamy do czynienia z jedną transakcją, z której płatności te wynikają, a tak jest w mojej obecnie, w opisanym przypadku. Ustawodawca nie zdecydował się co prawda zdefiniować w ww ustawie pojęcia transakcji, jednak w praktyce przyjmuje się, że „(…) należy przyjąć, że przez pojęcie »transakcji« należy rozumieć zawartą pomiędzy przedsiębiorcami umowę, której przedmiotem są odpłatne świadczenia usług lub odpłatne dostawy towarów. (…) Należy zatem podkreślić, że jeżeli dana usługa (na przykład usługa wynajmu) wynika z jednej umowy dokonanej pomiędzy przedsiębiorcami, to płatność dotyczącą tej transakcji, w tym płatność należną za dany okres rozliczeniowy, należy traktować jako jednorazową wartość transakcji. Dotyczy to także przypadku, w którym jedna umowa obejmuje kilka usług” (K. Krzysztof, Lex/el, QA 795980).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Czy mogę otrzymywać nadal płatność gotówką za faktury?

 

Pojęcie transakcji handlowej zdefiniowano w ustawie z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i przez nie rozumieć należy umowę, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony m.in. będące przedsiębiorcami, zawierają ją w związku z wykonywaną działalnością. Ta definicja nie wiąże na gruncie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, jednak można ją uwzględniać w procesie wykładni stosując wykładnię systemową zewnętrzną, co wzmacnia przedstawione powyżej stanowisko, że należy płatności opisane w pytania przyjmować „za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy”.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Współpraca przedsiębiorców bez umowy

Mam działalność gospodarczą. Od pewnego czasu wykonywałem dla innej firmy usługi – ale bez pisemnej umowy. Niedawno klient zrezygnował ze współpracy i nie zapłacił za ostatnią fakturę. Twierdzi, że nie zgadza mu się stan na magazynie, a niektóre usługi jego zdaniem wykonałem źle. Pracowałem, korzystając z jego narzędzi i samochodu. Nie zgadzam się z tą opinią, wszystko wykonuję zgodnie ze sztuka i z prawem. Czy mam się czegoś obawiać, jeśli dojdzie do sporu sądowego?

Rozliczenie organizacji eventu z udziałem celebrytów

Prowadzę agencję reklamową, klient chce, żebym zorganizował dla niego imprezę z udziałem kilku celebrytów. W zamian za uczestnictwo w evencie klient przekaże im przedmioty z branży tekstylnej o wartości ok. 4000 zł na osobę. Jak to sformalizować? Co ważne, klient chce mieć tylko jedną umowę – z moją agencją, mnie chce przekazać produkty do barteru i to moja agencja miałaby podpisać umowy z celebrytami i następnie przekazać im wynagrodzenie w postaci produktów klienta. Zawsze ograniczaliśmy się tylko do pośrednictwa, ale w tym przypadku ma być inaczej. Jak wobec tego zafakturować przekazane do wydania celebrytom przedmioty? Jak opodatkować korzystnie całe przedsięwzięcie? Jeżeli moja agencja otrzyma przedmioty o wartości np. 40 000 zł – będzie to przychód, a później je rozdamy – to będzie koszt, czy podatki jakoś się zbilansują? Jak się rozliczyć z celebrytami? Jakie umowy z nimi zawrzeć (barterową, zlecenia, o dzieło)? Jakie najdogodniejsze rozwiązanie Państwo nam proponują?

Najem długoterminowy samochodu z gwarancją bezpieczeństwa

Wziąłem samochód w najem długoterminowy. Spłacałem raty terminowo przez półtora roku. Łącznie z wpłatą początkową spłaciłem 130 tys. zł przy wartości pojazdu 190 tys. zł. Auto było w leasingu bankowym wziętym przez firmę wynajmującą. Niestety po tym czasie auto poszło do windykacji, bo firma nie płaciła rat leasingu za moje auto. Firma najmująca zaproponowała najem nowego samochodu, zaliczając dotychczasowe wpłaty, czyli 130 tys. zł, na poczet wpłaty początkowej. Pytanie: w jaki sposób zabezpieczyć się przed sytuacją, jaka miała miejsce? Czy są jakieś sposoby, które zagwarantują mi bezpieczną transakcję? Kolejny najem ma trwać 2 lata.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »