.
Mamy 13 516 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Czy mogą toczyć się dwie równoległe sprawy o alimenty?

Autor: Marek Gola

W sądzie od 2015 roku toczy się sprawa o podwyższenie alimentów. W styczny 2017 były maż złożył pozew o ich obniżenie i uzyskał w lipcu postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń – nie dostałam wcześniej jego pozwu i dowiedziałam się o wszystkim z jego listu z kserem postanowienia. Czy mogą toczyć się dwie równoległe sprawy o alimenty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy mogą toczyć się dwie równoległe sprawy o alimenty?

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności pozwolę sobie wskazać, iż zapewne postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia wydane zostało na posiedzeniu niejawnym, co powoduje, że sąd miał do tego prawo, tym bardziej, że w toku jest sprawa o podwyższenie alimentów, co powoduje, że sąd zna stan faktyczny. Z tego rodzaju sytuacjami spotykam się bardzo często, tj. sąd wydaje postanowienie o zabezpieczeniu, a dopiero później wraz z odpisem postanowienia przesyła odpis pozwu.

 

W przedstawionym przez Panią stanie faktycznym, mimo iż teoretycznie mamy dwie sprawy, tj. o podwyższenie alimentów i o obniżenie alimentów, to jednak mamy do czynienia z tożsamością stron (powoda i pozwanego), bowiem i w jednej i w drugiej sprawie strony są te same. Zachowanie sądu jest zatem dopuszczalne i zgodne z prawem.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl