Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mąż może odebrać żonie lokal, w ona którym prowadzi działalność?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 07.05.2019

Małżeństwo w trakcie rozwodu. Żona w lokalu usługowym męża prowadzi działalność gospodarczą. Lokal został nabyty przez męża w trakcie małżeństwa, lecz ze środków własnych w czasie trwania rozdzielności majątkowej. W tej chwili żona otrzymała wezwanie do zapłaty z naliczonym czynszem od 1 października oraz z informacją wezwania do podpisania umowy najmu lokalu. Czy mąż może prawnie żądać od żony zapłaty za ten lokal? Co można w tej sytuacji zrobić? Czy mąż może odebrać żonie lokal?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy mąż może odebrać żonie lokal, w ona którym prowadzi działalność?

Fot. Fotolia

W ramach ustroju rozdzielności majątkowej małżonkowie mają prawo dysponować przedmiotami majątkowymi wchodzącymi w skład majątku wspólnego, w tym dokonywać czynności zobowiązujących, jak zawieranie umów najmu.

 

Rozumiem, że dotychczas korzystała Pani z lokalu w ten sposób, iż nie ponosiła Pani żadnych kosztów związanych z wynajmem. Możemy więc przyjąć, iż korzystała Pani na zasadzie użyczenia. Umowa użyczenia, motywowana najczęściej bezinteresownością i chęcią przyjścia z pomocą osobom bliskim, ma na celu przysporzenie przez użyczającego korzyści biorącemu, który bezpłatnie może korzystać z rzeczy użyczającego. Nie jest to umowa wzajemna: świadczeniu użyczającego nie odpowiada świadczenie biorącego, bowiem nie jest on zobowiązany do żadnych świadczeń. Jest to umowa jednostronnie zobowiązująca, w której biorący korzysta z rzeczy cudzej w sposób określony przez użyczającego, a jeżeli dokonuje nakładów na rzecz, to zgodnie z art. 752 w zw. z art. 713 Kodeksu cywilnego, czyni to nie dla siebie, lecz dla użyczającego, dla jego korzyści i tylko wtedy może żądać zwrotu uzasadnionych nakładów jak osoba prowadząca cudze sprawy bez zlecenia.

 

Jak każdą umowę, także umowę użyczenia można wypowiedzieć z ważnych powodów. Takim powodem może być chęć odzyskania lokalu czy też uzyskiwania z niego korzyści. W pierwszym rzędzie jednak mąż musi umowę użyczenia wypowiedzieć. Wezwanie do zapłaty czynszu od października jest więc bezpodstawne. Natomiast po wypowiedzeniu umowy mąż uzyska prawo do naliczenia Pani opłat za bezumowne korzystanie z lokalu, chyba że zdecyduje się Pani na podpisanie umowy najmu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem + V =

»Podobne materiały

Intercyza z wyrównaniem dorobków

Chciałabym podpisać intercyzę z wyrównaniem dorobków. Proszę o podanie jak największej liczby informacji na jej temat, z uwzględnieniem jej wad i zalet. Interesuje mnie szczególnie, czy można w takiej intercyzie zrobić zapis, że przyszły małżonek zobowiązuje się, iż w przypadku rozwodu oprócz wyrówn

 

Wyrównanie dorobków

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą i zaciąga duże kredyty, ale dzięki temu też dużo zarabia. Ja pracuję, ale mam niską pensję. Nie chciałabym odpowiadać za długi męża ani w czasie trwania małżeństwa, ani w przypadku rozwodu. Czy w mojej sytuacji najkorzystniejszym dla mnie rozwiązaniem będzie

 

Odpowiedzialność żony za długi podatkowe męża

Umowę rozdzielności majątkowej z mężem zawarliśmy w 2007 r. Aktualnie małżonek prowadzi działalność gospodarczą, ma długi podatkowe i wobec ZUS-u. Czy zawarta umowa ogranicza moją odpowiedzialność za tego typu długi męża?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »