Mamy 11 432 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mam szansę na krótszy okres wypowiedzenia?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 30.09.2018

Jestem zatrudniona od 7 lat na czas nieokreślony. Z tego co się orientuję moje wypowiedzenie wynosi 3 miesiące. Ostatnio znalazłam lepiej płatną pracę. Czy mam szansę na krótszy okres wypowiedzenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy mam szansę na krótszy okres wypowiedzenia?

Fot. Fotolia

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

 

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

 

Słowem – skrócić okres wypowiedzenia może Pani za zgodą pracodawcy już po tym, jak Pani wypowiedzenie złoży. Przy czym, jeśli pracodawca się nie zgodzi – musi Pani odczekać 3 pełne miesiące kalendarzowe.

 

Inną formą rozwiązania umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia jest porozumienie stron. Wówczas Pani proponuje dowolną datę jako dzień zakończenia stosunku pracy a pracodawca albo wyraża zgodę, albo nie. Jeśli wyrazi zgodę – stosunek pracy rozwiązuje się w określonym przez Panią dniu. Jeśli nie wyrazi zgody – pozostaje Pani wypowiedzenie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus 0 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »