.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Czy mam obowiązek podawania na fakturze sprzedaży koloru produktów

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 18.06.2018

Czy jako producent lamówek mam obowiązek podawania na fakturze sprzedażny koloru sprzedawanych lamówek? Posiadamy produkcję około 200 kolorów i do tej pory podane było tylko, że jest to lamówka 15 mm lub 25 mm oraz ich ilość, cena, VAT i wartość. Na masz magazyn przyjmowane są lamówki bez określenia koloru, tylko jest podział na szerokość lamówki. Czy tak prowadząc ewidencję i wystawiając faktury, nie naruszamy przepisów prawa w zakresie podatków? Jesteśmy spółką jawną prowadzącą księgi handlowe.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 7–9 ustawy o VAT faktura powinna zawierać m.in.:

 

  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
  • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
  • cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto).

 

Faktura powinna zatem zawierać informację pozwalającą na prawidłową klasyfikację towarów i możliwość przypisania odpowiedniej stawki podatku. Jeżeli kolor lamówek w żaden sposób nie wpływa na cenę towaru, a w rezultacie na stawkę podatku VAT, uważam, że niepodawanie koloru na fakturze nie stanowi naruszenia przepisów. Z opisu wynika, że podaje Pani na fakturze wszystkie elementy opisujące towar i wymagane przepisami prawa.

 

Również w zakresie podatku dochodowego niepodawanie koloru towaru nie stanowi naruszenia przepisów, pod warunkiem, że kolor nie wpływa na cenę towaru. Jeżeli dla celów inwentaryzacyjnych są Państwo w stanie bez problemu sporządzić spis towaru i odpowiednio go wycenić, to nie widzę potrzeby dokonywania podziału ze względu na kolorystykę.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl