Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy kredyt podlega spłacie proporcjonalnie do nabytego spadku?

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 27.07.2017

Mój zmarły ojciec dokonał w testamencie zapis windykacyjny na moją rzecz i jego drugiej żony. Żonie przypada około 95% majątku, a mnie około 5%. Niestety jest do spłacenia dosyć duży kredyt. Według żony ojca powinienem spłacać ten kredyt w 50%. Czy to prawda? Czy może kredyt podlega spłacie proporcjonalnie do nabytego spadku (to jest moje zdanie)?

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Odpowiedzialność zapisobiercy windykacyjnego za długi spadkowe ogranicza się do wartości przedmiotu zapisu windykacyjnego, co potwierdza art. 10343 Kodeksu cywilnego. Ograniczenie to działa od chwili otwarcia spadku. Wartość przedmiotu zapisu windykacyjnego ustala się według stanu i cen z chwili otwarcia spadku (tj. z daty zgonu spadkodawcy, zapisodawcy).

 

Podsumowując, z chwilą nabycia przedmiotu zapisu zapisobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe całym swoim majątkiem osobistym, ale tylko do wysokości wartości przedmiotu zapisu windykacyjnego. Przy ustalaniu granicy tej odpowiedzialności bierze się pod uwagę stan tego przedmiotu i cenę z chwili otwarcia spadku (czyli z chwili śmierci spadkodawcy, zapisodawcy).

 

Niemniej proszę pamiętać, iż zapisobiercy windykacyjni do chwili działu spadku odpowiadają za długi spadkowe solidarnie ze spadkobiercami. Solidarność odpowiedzialności po stronie dłużników polega na tym, że wierzyciel ma prawo żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku (jednego) z nich lub od każdego z osobna (najczęściej jest tak, że wierzyciel wybiera sobie tego dłużnika, od którego może w najwyższym stopniu uzyskać zaspokojenie), a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z nich zwolni pozostałych. Gdyby zatem zdarzyło się tak, że wierzyciel uzyskałby od Pana wyższe zaspokojenie, niż wskazywałaby na to wartość przedmiotu (prawa), który uzyskał Pan w drodze zapisu, wówczas ma Pan roszczenie regresowe do wdowy po tacie. Dopiero od chwili działu spadku dokonanego w formie umowy o dział spadku albo rozstrzygnięcia dokonanego przez sąd w postępowaniu o dział spadku spadkobiercy i zapisobiercy windykacyjni ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe proporcjonalnie do wartości otrzymanych przysporzeń.

 

Reasumując, wdowa nie ma racji, iż Pana odpowiedzialność za długi spadkowe wykracza poza wartość tego, co otrzymał Pan w drodze zapisu windykacyjnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + 4 =

»Podobne materiały

Samochód po wypadku – wypłata odszkodowania ze spadku zmarłego

Mój ojciec zginął dwa lata temu w wypadku samochodowym, którego był sprawcą. Jechał samochodem kolegi, który uległ całkowitemu zniszczeniu bez prawa do odszkodowania. Jestem jedynym spadkobiercą taty, przyjąłem spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Na prośbę właściciela samochodu wyp
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »