Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy konieczne jest spisywanie umowy przedwstępnej przy zakupie mieszkania?

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 11.09.2018

Pracowałam legalnie w Irlandii, ale po redukcji etatów zwolniono mnie i dostałem odprawę. Planuję kupno mieszkania w Polsce za gotówkę. Bardzo proszę o poradę, czy konieczne jest spisywanie umowy przedwstępnej  przy zakupie mieszkania (kupujący nalega) oraz czy nie będę mieć problemów z urzędem podatkowym z tytułu nabycia nieruchomości?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Chce Pani dokonać zakupu za gotówkę. Umowa zawarta będzie w formie aktu notarialnego i zostanie przesłana przez notariusza do sądu oraz urzędu skarbowego.

 

Notariusz od razu naliczy swoje wynagrodzenie, podatek VAT od swojej usługi oraz podatek od czynności cywilnoprawnych (2% od ceny sprzedaży) – Pani musi go zapłacić. Ten (urząd skarbowy) może zakwestionować wartość podaną w umowie, uznać, że nie jest to wartość rynkowa. Jeżeli tak byłoby, w istocie musiałaby Pani dopłacić podatek od czynności cywilnoprawnych od różnicy. Jeżeli nie – nie ma się czego obawiać w tym temacie.

 

Urząd skarbowy może być zainteresowany źródłem pochodzenia pieniędzy – czy są one legalne. Ale to zdarza się rzadko. Nie wiem, jaki jest planowany sposób zapłaty: przekazanie gotówki czy przelew. Proponuję przelew w ciągu 2 dni od zawarcia umowy z zastrzeżeniem prawa własności do czasu całkowitej zapłaty – że mieszkanie przechodzi na Panią po zapłacie całkowitej ceny na wskazany rachunek. Dopóki Pani nie zapłaci, mieszkanie nie będzie Pani.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Czy konieczne jest spisywanie umowy przedwstępnej przy zakupie mieszkania?

Umowa przedwstępna zawierana jest, gdy strony chcą sobie zagwarantować prawo do nabycia lub sprzedaży za określona cenę w określonym czasie. W przepisach brzmi to tak: Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

 

Ustalane jest kto komu co sprzeda, za jaką cenę oraz kiedy zawarta będzie umowa właściwa. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Gdy obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Ale gdy w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

 

Z reguły strona sprzedającą chce dostać zaliczkę lub zadatek. Pani ma pewność zakupu mieszkania zadana cenę do określonego dnia, a sprzedający ma gwarancję sprzedaży. Zdarza się, że ktoś potem z tego rezygnuje. Umowa zakupu mieszkania może być zawarta w formie tylko pisemnej lub w formie aktu notarialnego. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy (zawarta była w formie aktu notarialnego), strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej. Oczywiście na drodze sądowej.

 

Roszczenia z umowy przedwstępnej (o zawarcie umowy, odszkodowania) przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Zawieranie umowy przedwstępnej nie jest obowiązkowe, lecz spotyka się takie umowy bardzo często. W istniejącej sytuacji nie widzę potrzeby jej sporządzania. Zamiast niej można przecież od razu zawrzeć umowę definitywną zakupu przez Panią mieszkania.

 

Pisze Pani, że kupujący nalega. A jednocześnie, że to Pani chce kupić mieszkanie. Zaszło chyba nieporozumienie. To sprzedający nalega. Proszę mu powiedzieć, że kupuje Pani za gotówkę, ma pieniądze i nie ma potrzeby zawierania umowy przedwstępnej. Są to tylko dodatkowe koszty i nic więcej. Niech przygotuje dokumenty do sprzedaży i spotkacie się Państwo u notariusza.

 

Gdyby dalej nalegał – sprawdziłbym bardzo dokładnie stan prawny mieszkania. Czy na pewno jest jego, czy ma księgę wieczystą i co jest w niej zapisane. Takie zachowanie bywa przejawem niezbyt dobrych intencji.

 

Jak zna Pani sprzedających i nie obawia się z ich strony niczego złego, może Pani zgodzić się na umowę przedwstępną. Ale wtedy koniecznie proszę zadbać, by umowa, jaka będzie zawierana, była zawierana u tego samego notariusza. Być może sprzedający boja, się, ze się Pani rozmyśli. A umowa przedwstępna zawarta w formie aktu notarialnego byłaby dla nich gwarantem tego, że Pani kupi mieszkanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Anulowanie zamówienia przez zleceniodawcę – co robić?

Nie prowadzę działalności gospodarczej, ale rok temu otrzymałem od pewnej firmy zamówienie na wykonanie programu komputerowego. Po ukończeniu pracy miałem otrzymać umowę i udzielenie licencji. Z czasem kontakt stawał się coraz rzadszy, mimo że potrzebowałem wielu danych do pisanego programu. Ostateczna wersja była niepełna, bo nie otrzymałem wielu koniecznych informacji. Zleceniodawca wezwał mnie do niezwłocznego naprawienia programu (wciąż ignorując moje prośby o dane), a kilka dni później poinformował, że anuluje zamówienie. Co powinienem zrobić? Chcę otrzymać odszkodowanie lub kontynuować współpracę. Czy pozew powinienem wytoczyć na podstawie Kodeksu cywilnego, czy Kodeksu pracy?

Darowizna od dłużnika

Wspólnie z bratem jesteśmy właścicielami nieruchomości, którą planujemy sprzedać. Brat ma liczne długi wobec różnych wierzycieli (także wobec mnie). Czy mogę przyjąć darowiznę jego części, nie narażając się na roszczenia osób, wobec których brat ma zobowiązania? Czy darowizna może zostać unieważniona? Jak pokryć długi brata?

Zakup samochodu na Allegro za bardzo niską cenę

Zakupiłem przez Allegro samochód, wybierając opcję „Kup teraz”. Był to Opel Astra z 2000 r., sprawny – za dziwną cenę 15 PLN. Zaraz po zakupie zadzwonił do mnie sprzedający, mówiąc, że podana cena jest błędna i on nie sprzeda auta za grosze. Wydaje mi się, że nie ma racji, bo przecież wiąże nas umowa. Co powinienem zrobić? Czy mam szansę na zakup samochodu w tej cenie?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »