.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Czy konieczne jest spisywanie umowy przedwstępnej przy zakupie mieszkania?

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 11.09.2018

Pracowałam legalnie w Irlandii, ale po redukcji etatów zwolniono mnie i dostałem odprawę. Planuję kupno mieszkania w Polsce za gotówkę. Bardzo proszę o poradę, czy konieczne jest spisywanie umowy przedwstępnej  przy zakupie mieszkania (kupujący nalega) oraz czy nie będę mieć problemów z urzędem podatkowym z tytułu nabycia nieruchomości?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy konieczne jest spisywanie umowy przedwstępnej przy zakupie mieszkania?

Fot. Fotolia

Chce Pani dokonać zakupu za gotówkę. Umowa zawarta będzie w formie aktu notarialnego i zostanie przesłana przez notariusza do sądu oraz urzędu skarbowego.

 

Notariusz od razu naliczy swoje wynagrodzenie, podatek VAT od swojej usługi oraz podatek od czynności cywilnoprawnych (2% od ceny sprzedaży) – Pani musi go zapłacić. Ten (urząd skarbowy) może zakwestionować wartość podaną w umowie, uznać, że nie jest to wartość rynkowa. Jeżeli tak byłoby, w istocie musiałaby Pani dopłacić podatek od czynności cywilnoprawnych od różnicy. Jeżeli nie – nie ma się czego obawiać w tym temacie.

 

Urząd skarbowy może być zainteresowany źródłem pochodzenia pieniędzy – czy są one legalne. Ale to zdarza się rzadko. Nie wiem, jaki jest planowany sposób zapłaty: przekazanie gotówki czy przelew. Proponuję przelew w ciągu 2 dni od zawarcia umowy z zastrzeżeniem prawa własności do czasu całkowitej zapłaty – że mieszkanie przechodzi na Panią po zapłacie całkowitej ceny na wskazany rachunek. Dopóki Pani nie zapłaci, mieszkanie nie będzie Pani.

 

Umowa przedwstępna zawierana jest, gdy strony chcą sobie zagwarantować prawo do nabycia lub sprzedaży za określona cenę w określonym czasie. W przepisach brzmi to tak: Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

 

Ustalane jest kto komu co sprzeda, za jaką cenę oraz kiedy zawarta będzie umowa właściwa. Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Gdy obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Ale gdy w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

 

Z reguły strona sprzedającą chce dostać zaliczkę lub zadatek. Pani ma pewność zakupu mieszkania zadana cenę do określonego dnia, a sprzedający ma gwarancję sprzedaży. Zdarza się, że ktoś potem z tego rezygnuje. Umowa zakupu mieszkania może być zawarta w formie tylko pisemnej lub w formie aktu notarialnego. Jeżeli strona zobowiązana do zawarcia umowy przyrzeczonej uchyla się od jej zawarcia, druga strona może żądać naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Strony mogą w umowie przedwstępnej odmiennie określić zakres odszkodowania. Jednakże gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególności wymaganiom co do formy (zawarta była w formie aktu notarialnego), strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej. Oczywiście na drodze sądowej.

 

Roszczenia z umowy przedwstępnej (o zawarcie umowy, odszkodowania) przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Zawieranie umowy przedwstępnej nie jest obowiązkowe, lecz spotyka się takie umowy bardzo często. W istniejącej sytuacji nie widzę potrzeby jej sporządzania. Zamiast niej można przecież od razu zawrzeć umowę definitywną zakupu przez Panią mieszkania.

 

Pisze Pani, że kupujący nalega. A jednocześnie, że to Pani chce kupić mieszkanie. Zaszło chyba nieporozumienie. To sprzedający nalega. Proszę mu powiedzieć, że kupuje Pani za gotówkę, ma pieniądze i nie ma potrzeby zawierania umowy przedwstępnej. Są to tylko dodatkowe koszty i nic więcej. Niech przygotuje dokumenty do sprzedaży i spotkacie się Państwo u notariusza.

 

Gdyby dalej nalegał – sprawdziłbym bardzo dokładnie stan prawny mieszkania. Czy na pewno jest jego, czy ma księgę wieczystą i co jest w niej zapisane. Takie zachowanie bywa przejawem niezbyt dobrych intencji.

 

Jak zna Pani sprzedających i nie obawia się z ich strony niczego złego, może Pani zgodzić się na umowę przedwstępną. Ale wtedy koniecznie proszę zadbać, by umowa, jaka będzie zawierana, była zawierana u tego samego notariusza. Być może sprzedający boja, się, ze się Pani rozmyśli. A umowa przedwstępna zawarta w formie aktu notarialnego byłaby dla nich gwarantem tego, że Pani kupi mieszkanie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl