.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy dziecko nieślubne dziedziczy długi po biologicznym ojcu?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 16.11.2018

Czy dziecko nieślubne dziedziczy długi po biologicznym ojcu, który go nie uznał (nie widnieje on w akcie urodzenia dziecka), nie utrzymuje kontaktu, nigdy na nie nie łożył? Czy jest możliwość zabezpieczenia dziecka w sposób prawny przed ewentualnością dziedziczenia długów po biologicznym ojcu bądź dziadku (od strony biologicznego ojca)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy dziecko nieślubne dziedziczy długi po biologicznym ojcu?

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności pragnę zauważyć, iż o ile dziecko pochodzi biologicznie od mężczyzny, o którym Pani pisze, o tyle jednak w świetle przepisów prawa nie jest on jego dzieckiem, bowiem brak jest na to dowodów.

 

Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Powyższy przepis pod pojęciem dzieci przyjmuje jedynie dzieci prawne, tj. z których aktu urodzenia wynika, że spadkodawca był jedną z rodziców. Nie dotyczy to dzieci biologicznych, dzieci prawnie uznanych przed właściwymi organami, względnie przymusowo ustalonych w drodze wyroków (sądowe ustalenie ojcostwa).

 

O ile zatem ojciec dziecka nie uzna dziecka przed kierownikiem USC lub nie nastąpi to w drodze sądowej, dziecko nie dziedziczy po swoim ojcu, gdyż w świetle prawa nie jest jego dzieckiem.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton