
Indywidualne porady prawne
Czy dzieci dziedziczą długi po ojcu, który nie płacił alimentów?Autor: Grzegorz Dziubka |
Dowiedziałam się, że 4 miesiące temu zmarł mój były mąż. Czy moje dzieci (już dorosłe) dziedziczą dług po śmierci swojego ojca, skoro nie płacił alimentów? Alimenty były płacone przez ZUS. My byliśmy rozwiedzeni od 20 lat. Proszę o pomoc, co powinniśmy zrobić w tej sytuacji. |
![]() |
Dziedziczenie praw i obowiązków majątkowychZgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci mogą poprzez prawo spadkowe przejść na jego spadkobierców. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców, stanowią spadek w rozumieniu prawa cywilnego. Do spadku nie wchodzą prawa, które ustawodawca zastrzegł jako wygasające z chwilą śmierci uprawnionego. Są to prawa niedziedziczne.
Roszczenia i obowiązki alimentacyjne z uwagi na swój osobisty charakter nie wchodzą do spadku. Nie dotyczy to jedynie należności, które stały się wymagalne za życia uprawnionego i które zostały prawomocnie zasądzone i nie zostały zapłacone. Długi spadkowe – długi alimentacyjneCzyli obowiązek alimentacyjny nie podlega dziedziczeniu, gdyż wygasa z chwilą śmierci, ale dotyczy to jedynie alimentów na przyszłość, a nie dotyczy alimentów wymagalnych, ale jeszcze nieuiszczonych, które należą się uprawnionemu od spadkobierców zobowiązanego. Stanowią więc długi spadkowe i w chwili śmierci uprawnionego wchodząc do spadku po zmarłym.
W związku z powyższym długi alimentacyjne są dość specyficznie uregulowane w sytuacji ich dziedziczenia. Zobowiązania wobec Funduszu AlimentacyjnegoW Pani sytuacji – gdzie alimenty opłacał ZUS (zapewne Fundusz Alimentacyjny), więc wobec tej instytucji powstało zadłużenie (zadłużenie wobec Państwa) zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który poniżej cytuję w całości:
„1. W okresie, w którym osoba uprawniona otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego, z kwoty uzyskanej z egzekucji od dłużnika alimentacyjnego organ prowadzący postępowanie egzekucyjne zaspokaja w następującej kolejności: 1) należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy – do ich całkowitego zaspokojenia, 2) należności powstałe z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej – do ich całkowitego zaspokojenia, 3) należności wierzyciela alimentacyjnego – do ich całkowitego zaspokojenia, 4) należności likwidatora funduszu alimentacyjnego powstałe z tytułu świadczeń alimentacyjnych wypłaconych na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym – do ich całkowitego zaspokojenia 2. W przypadku, gdy w okresie wypłaty świadczenia z funduszu alimentacyjnego należności z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej nie zostaną zaspokojone, po zaprzestaniu wypłaty świadczenia organ prowadzący postępowanie egzekucyjne zaspokaja w następującej kolejności: 1) należności wierzyciela alimentacyjnego – do wysokości zasądzonych miesięcznie świadczeń, 2) należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy – do ich całkowitego zaspokojenia, 3) należności powstałe z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej – do ich całkowitego zaspokojenia, 4) należności wierzyciela alimentacyjnego – do ich całkowitego zaspokojenia, 5) należności likwidatora funduszu alimentacyjnego powstałe z tytułu świadczeń alimentacyjnych wypłaconych na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym – do ich całkowitego zaspokojenia 3. W przypadku śmierci dłużnika alimentacyjnego należności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2 i 4, wygasają”.
Zobowiązania wobec Funduszu Alimentacyjnego wygasają wraz ze śmiercią dłużnika. Oznacza to, że takiego długu nie odziedziczą spadkobiercy, a więc między innymi dzieci dłużnika.
Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>