.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy działanie dyrektora szkoły jest zgodne z prawem?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 25.10.2017

W dniu 31 sierpnia ustępujący dyrektor szkoły podpisał (jednostronnie) umowę o pracę z nauczycielem, który tej umowy w tym dniu nie podpisał. Nauczyciel chciał podpisać umowę dopiero po rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Niestety nowo powołany w konkursie dyrektor 1 września (z samego rana jeszcze przed rozpoczęciem lekcji) poinformował tego nauczyciela, że nie widzi możliwości jego zatrudnienia. Czy działanie dyrektora szkoły jest zgodne z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że obawiam się, że działanie nowego dyrektora jest zgodne z prawem, bowiem umowa o pracę dla swojej skuteczności potrzebuje podpisu obu stron. Podpisy te poświadczają, że umowa została zawarta. Zawarcie umowy bez podpisu może być uznane za skuteczne, gdy pracownik – mimo niepodpisania umowy – przystąpi do wykonywania pracy. W tym przypadku taka okoliczność nie miała miejsca.

 

Nie można też uznać tej umowy za umowę przedwstępną, bowiem także nie została ona podpisana przez przyszłego pracownika.

 

Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeśli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy.

 

Skoro pracownik nie podpisał umowy należy przyjąć, że w sytuacji gdy nie przystąpił jeszcze do wykonywania pracy, umowa nie została zawarta, bowiem zabrakło elementu zgodnego oświadczenia w tej kwestii. Stąd nowy dyrektor miał prawo nie uznać umowy, która de facto nie została zawarta.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton