Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy będę musiał zapłacić podatek od darowizny?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.05.2017

Czy istnieje ryzyko, że będę musiał zapłacić podatek od darowizny? Dostałem mieszkanie od ojca w formie darowizny. Zastanawiam się teraz, czy go nie wynająć. Czy w takim wypadku musiałbym zapłacić podatek? Jeżeli tam nie zamieszkam, czy będzie to miało jakieś konsekwencje podatkowe?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W mojej ocenie nie ma żadnego ryzyka, że zapłaci Pan podatek od darowizny. Zakładam bowiem, że nie korzystał Pan ze zwolnienia z art. 16 ustawy o podatku od darowizn, a skorzystał ze zwolnienia na mocy art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten zwalnia od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (czyli syna względem rodziców), jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego tj. w omawianym przypadku od dnia złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego. Artykuł 4a ust. 4 zwalnia nawet z obowiązku zgłoszenia darowizny drukiem SD-Z2 przez obdarowanego, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, a taką właśnie formę musiała mieć darowizna nieruchomości. Zwolnienie to dotyczy nabycia przez m.in. zstępnych, czyli dzieci otrzymujące od rodziców. Nie ma tu ani warunku niewykorzystywania mieszkania w działalności gospodarczej, ani warunku zamieszkiwania, ani też zakazu wynajmowania.

 

Innymi słowy, oddając mieszkanie w najem, pojawią się konsekwencje w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż osiągnie Pan przychód podlegający opodatkowaniu ze źródła najem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kupno mieszkania za środki pochodzące z zagranicy

Jestem obywatelką polską zamieszkującą na stałe w USA. Chcę kupić w Polsce mieszkanie. 1) Czy mieszkanie będzie wchodzić w skład majątku wspólnego? 2) Czy mogę kupić mieszkanie za środki pochodzące z mojego majątku osobistego (darowizna ze strony męża na rzecz mojego majątku odrębnego)? Czy taką darowiznę musiałabym zgłosić w polskim urzędzie skarbowym? Czy objęłoby mnie zwolnienie z podatku? 3) Jakie inne zobowiązania podatkowe mogą się pojawić w przypadku darowizny i kupna nieruchomości? 4) Jeśli konieczne będzie zgłoszenie darowizny w Polsce, to jak wypełnić formularz po stronie darczyńcy obcokrajowca, mającego miejsce zamieszkania za granicą?

PIT-12 a otrzymana darowizna

Kilka miesięcy temu otrzymałem darowiznę od mojej mamy i w terminie złożyłem odpowiedni formularz SD-Z2 w urzędzie skarbowym. Ponieważ w 2010 roku pracowałem tylko u jednego pracodawcy, zdecydowałem się, żeby pracodawca mnie rozliczył przez PIT-12. Czy to, że otrzymałem darowiznę, sprawia, że nie mogę się rozliczać w ten sposób i popełniłem błąd? Jeśli tak, to czy muszę teraz wypełnić jakiś druk korygujący?

Jak nie płacić podatku z tytułu służebności osobistej?

Kilka miesięcy temu w formie darowizny (akt notarialny) wuj przekazał nam dom, budynki gospodarcze i działkę. Dom nadaje się do kapitalnego remontu, a budynki do wyburzenia, ale gmina podniosła znacznie oszacowaną przez nas wartość nieruchomości i nałożyła na nas wysoki podatek. Na rzecz wuja ustanowiona została dożywotnia służebność osobista (bezpłatne korzystanie z domu), z której nie będzie jednak korzystał, bo mieszka na stałe w domu pomocy społecznej. W związku ze służebnością nałożono jednak na niego kwotę 9000 zł, której nie jest w stanie opłacić. Czy i jak można znieść tę służebność?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »