Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Członek zarządu a działalność gospodarcza

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 11.04.2016

Prawo do prowadzenia działalności gospodarczej przez członka zarządu może podlegać ograniczeniu w stosunku do działalności, której przedmiotem są interesy konkurencyjne do interesów spółki. Zgody na prowadzenie działalności konkurencyjnej powinien udzielić organ spółki akcyjnej, który powołał członka zarządu.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Członek zarządu spółki akcyjnej może co do zasady prowadzić działalność gospodarczą na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej1. Prawo do prowadzenia działalności gospodarczej przez członka zarządu może jednak podlegać ograniczeniu w przypadku, gdyby miała to być działalność konkurencyjna w stosunku do działalności prowadzonej przez spółkę.

 

Zgodnie z art. 380 § 1 Kodeksu spółek handlowych2 członek zarządu nie może bez zgody spółki zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu. Zakaz ten obejmuje także udział w konkurencyjnej spółce kapitałowej, w przypadku posiadania w niej przez członka zarządu co najmniej 10% udziałów albo akcji bądź prawa do powołania co najmniej jednego członka zarządu.

 

Zakaz działalności konkurencyjnej dotyczy zarówno prowadzenia działalności gospodarczej jako osoba fizyczna (w tym również w ramach spółki cywilnej), jak i uczestnictwa w spółkach prawa handlowego. Należy zaznaczyć, że zakaz ten nie dotyczy działalności gospodarczej w ogóle, lecz działalności w obszarze interesów konkurencyjnych. Przez interesy konkurencyjne należy rozumieć takie interesy, których prowadzenie może wpływać na działalność spółki, w której dana osoba zasiada w zarządzie, w szczególności poprzez obniżanie jej przychodów. Działalność konkurencyjna będzie dotyczyć w szczególności działalności w ramach tego samego przedmiotu (np. ten sam rodzaj świadczonych usług, oferowanie do sprzedaży towarów o takich samym przeznaczeniu) i na zbliżonym obszarze terytorialnym.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z art. 380 § 2 K.s.h. zgody na działalność konkurencyjną udziela organ uprawniony do powoływania zarządu, chyba że statut spółki stanowi inaczej. Zgodnie z art. 368 § 4 K.s.h. członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza, chyba że statut spółki stanowi inaczej. Członek zarządu może być odwołany lub zawieszony w czynnościach także przez walne zgromadzenie.

 

Niezależnie od zakazu działalności konkurencyjnej, o której mowa w art. 380 § 1 K.s.h. prowadzenie działalności gospodarczej przez członka zarządu może doznać ograniczenia na mocy umowy o zakazie konkurencji, zawartej bądź to w ramach stosunku pracy łączącego członka zarządu i spółkę, bądź w ramach innej umowy cywilnoprawnej pomiędzy tymi stronami.

 

 

 

 

____________________________

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 584, z późn. zm.)

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 11.04.2016

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »