.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Częste nieobecności pracownika jako powód do zwolnienia bez okresu wypowiedzenia

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 07.03.2020

Pracownica produkcji bardzo często nie przychodzi do pracy, informuje mnie o tych nieobecnościach SMS-owo, że np. teściowa chora i nie przyjdzie dziś do pracy, pracuje ona na produkcji i często muszę reorganizować pracę innych, aby wykonać plan produkcji.
Jako przykład podam: w piątek dostałem SMS-a, że wieczorem w czwartek dziecko pracownicy zwichnęło nogę i do późna byli w szpitalu, w poniedziałek kolejny SMS, że teściowa ma nogę w gipsie, a mąż pracownicy dopiero w środę dostanie urlop, dziś miała przyjść do pracy i otrzymałem znów SMS-a, że musi iść z córką do lekarza. W zeszłym roku sytuacje podobne do tej zdarzały się kilkukrotnie. Pracownica pracuje jako pomocnik na produkcji i często musimy albo reorganizować pracę, albo zmieniać plan wykonywania zleceń. Czy mam podstawę, aby zwolnić pracownika bez okresu wypowiedzenia podając częste nieobecności jako powód zwolnienia? Takie częste nieobecności dezorganizują nasza pracę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Częste nieobecności pracownika jako powód do zwolnienia bez okresu wypowiedzenia

Fot. Fotolia

Dni urlopu na żądanie do wykorzystania przez pracownicę

Pragnę zauważyć, iż w mojej ocenie, dopóty osoba ta nie wykorzysta tzw. 4 dni urlopu na żądanie, nie może Pan rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia, bowiem w każdym przypadku osoba ta może próbować bronić się tym, że korzystała z urlopu na żądanie. Forma SMS-owa w tym przypadku byłaby możliwa do zaakceptowania przez sąd. O ile jednak liczba tych dni będzie większa aniżeli 4, wówczas uważam, że taka forma jako wniosek o urlop jest nie do zaakceptowania. Tym samym na Pana miejscu skierowałbym do takiej osoby SMS-a, że wykorzystała już 3 dni urlopu na żądanie i pozostaje jej jedynie jeszcze jeden dzień. Każdy kolejny dzień bez Pańskiej pisemnej zgody na wykorzystanie urlopu będzie traktowany jako nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy.

 

Częste nieobecności pracownicy produkcji nie mają bowiem obrony w przepisach prawa pracy.

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy 

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 kwietnia 2002 r., sygn. akt I PKN 233/01 wskazał, że nawet jednodniowa nieusprawiedliwiona nieobecność oczywiście uzasadnia zastosowanie tego trybu rozwiązania stosunku pracy.

 

W innym wyroku z dnia 09.09.2004 r., sygn. akt I PK 396/03, Sąd Najwyższy stwierdził, że pracownik nie może sam sobie samowolnie udzielić zwolnienia od pracy. Nie może być tak, że pracownik oświadcza pracodawcy albo w ogóle mu nie oświadcza, że korzysta z trzech dni na poszukiwanie pracy i przez trzy dni nie przychodzi do pracy, bo będzie to nieobecność nieusprawiedliwiona. Pracownik nie może samowolnie rozpocząć urlopu tylko za powiadomieniem pracodawcy w innym terminie niż wynika z planu urlopu. Musi uzgodnić z pracodawcą ten dzień wolny.

Rozwiązanie umowy o pracę z powodu częstych nieobecności 

Pański SMS będzie jednak sygnałem dla pracownicy, jak Pan traktuje jego nieobecność, i nie będzie ona mogła wówczas bronić się zwyczajem w pracy czy Pana milczeniem.

 

Jeżeli dni urlopu na żądanie są już wykorzystane, a pracownica nie przyniesienie zwolnienia lekarskiego, ma Pan prawo rozwiązać z nią umowę o pracę. Należy zrobić to na mocy art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. Proszę jednak pamiętać, że rozwiązanie nastąpi z dniem, kiedy pracownik otrzyma oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »