.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Częściowa zapłata za fakturę a termin przedawnienia

• Opublikowane: 10.04.2017

Faktura sprzedaży towarów wystawiona 01.2015 dla firmy z Indonezji. Dostawa zrealizowana i potwierdzona. Termin zapłaty 01.05.2015.  Kontrahent zapłacił (po wielu monitach) częściowo – ok. 20% w 07.2016. Jaki jest termin przedawnienia tej faktury? Czy częściowa zapłata coś zmienia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pojęcie „przedawnienie faktury” nie jest pojęciem prawnym, wobec czego faktura jako taka nie może ulec przedawnieniu. Przedawnieniu może podlegać roszczenie wynikające z takiej faktury. Długość tego terminu jest zależna od typu zawartej przez Pana umowy. Dlatego, aby móc w pełni odpowiedzieć na Pana pytanie, potrzebowałbym trochę więcej informacji na temat tego, jaką umowę Pan zawarł – czy była to umowa o dzieło z dostarczeniem towaru do indonezyjskiego klienta, czy też umowa transportowa? Czy transport miał miejsce na terenie Polski, czy był to transport międzynarodowy?

 

Odnosząc się do samego przerwania biegu przedawnienia, należy wspomnieć o art. 123 § 1 pkt 2 Kodeksu cywilnego. Stwierdzone tam zostało, że bieg przedawnienia przerywa się przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje. Skutkiem przerwania biegu przedawnienia jest to, że po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo (art. 124 § 1). Odnosząc to do faktu dokonania częściowej wpłaty przez Pańskiego kontrahenta, trzeba odwołać się do rozważań Sądu Najwyższego. W wyroku z dnia 7 marca 2003 r. (sygn. akt I CKN 11/01) SN uznał, że „uznanie roszczenia w rozumieniu art. 123 § 1 pkt 2 k.c. występuje w każdym wypadku wyraźnego oświadczenia woli lub też innego jednoznacznego zachowania się dłużnika wobec wierzyciela, z którego wynika, że dłużnik uważa roszczenie za istniejące”. Tym samym dokonanie takowej wpłaty jak najbardziej uznaje się za takowe zachowanie. Po dodatkowych informacjach uzupełnię poradę.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl