.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wybicie drzwi z lokalu użytkowego na klatkę schodową

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 11.03.2008

Właściciel lokalu użytkowego wybił drzwi wejściowe do klatki schodowej prowadzącej do dwóch lokali mieszkalnych, dotychczas właściciel lokalu miał osobne wejście. Budynek składa się z czterech mieszkań oraz dwóch lokali użytkowych. Właściciel lokalu twierdzi, że miał do tego prawo, gdyż klatka schodowa jest wspólna. Lokal użytkowy podzielił na dwie części – mieszkalną i użytkową. Kto ma rację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Twierdzenia osoby, która wybiła drzwi na klatkę wejściową, nie są słuszne. Ma on rację tylko co do tego, że klatka schodowa jest częścią wspólną.

 

Wybicie drzwi na klatkę schodową, która stanowi część wspólną, jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością. Właściciel lokalu użytkowego powinien uzyskać na taką czynność zgodę pozostałych współwłaścicieli.

 

Zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Przy braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

 

Inną kwestią jest to, czy właściciel mieszkania posiadał pozwolenie budowlane na wybicie nowych otworów drzwiowych i na zmianę przeznaczenia lokalu. Prawdopodobnie nie, ponieważ o taką zgodę powinien wystąpić właściciel budynku, a więc w tym przypadku współwłaściciele.

 

Zgodnie z prawem budowlanym zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga pozwolenia właściwego organu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton