Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czas trwania umowy na zastępstwo nauczyciela

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 12.09.2016

Jestem nauczycielem mianowanym zatrudnionym na czas nieokreślony. Pracuję w szkole podstawowej. W tym roku szkolnym, w związku z brakiem uczniów w mojej macierzystej szkole, wprowadzono zmiany organizacyjne i mam 9/18 etatu, a resztę, tj. 9 godzin, uzupełniam w gimnazjum znajdującym się w tej samej gminie. Umowę na uzupełnianie etatu mam jednak tylko do końca maja, ponieważ zastępuję nauczycielkę będącą na urlopie macierzyńskim. Zastępowana nauczycielka w czerwcu będzie na zwolnieniu lekarskim najprawdopodobniej do wakacji. Czy powinnam dostać zmianę warunków umowy o pracę na czerwiec?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego z nauczycielem nawiązuje się stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony.

 

Zawarcie umowy na zastępstwo nieobecnego nauczyciela jest związane z okresem nieobecności tego nauczyciela. Skoro zastępowany nauczyciel nadal nie wykonuje swoich zadań na stanowisku nauczyciela, mimo zmiany przyczyny ich niewykonywania, to nie ma potrzeby zawierania nowej umowy z nauczycielem, który go zastępował.

 

Przepisy prawa w przypadku zastępstw przewidują zawarcie z nauczycielem umowy na czas określony – czas nieobecności zastępowanego nauczyciela. Wobec powyższego umowa rozwiąże się z mocy prawa dopiero w dniu powrotu zastępowanego nauczyciela do pracy (po zakończeniu zwolnienia lekarskiego). Nie ma więc potrzeby zawierania kolejnej umowy ze wskazaniem innej podstawy nieobecności zastępowanego nauczyciela.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + I =

»Podobne materiały

Praca na roli a staż pracy nauczyciela

Jestem nauczycielem. Czy można zaliczyć pracę w gospodarstwie rodziców po 16. roku życia (między 1975 a 1978 r.) do stażu pracy? Czy warunkiem ewentualnego zaliczenia jest przejęcie gospodarstwa? Czy jego wielkość ma wpływ?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »