Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czas pracy pracownicy-studentki

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 29.05.2019

Mamy pracownika – studentkę, która ma umową o pracę w pełnym wymiarze. Studiuje dziennie i z tego powodu z góry na początku miesiąca informuje nas, w jakie dni i w jakim wymiarze będzie świadczyć pracę. Czy może pracować w każdą sobotę w miesiącu? Czy w soboty występuje praca w nadgodzinach i czy należy to jakoś zgłosić? Jak rozliczyć 10h pracy w sobotę? Czy potrzebujemy jakoś to sformalizować? W środy studentka pomiędzy 11 a 16 przebywa poza firmą, czy potrzebuje mieć to jakoś potwierdzone każdorazowo, gdy wychodzi?

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 129 ustawy Kodeks pracy „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”.

 

Jak wynika z powyższego, tydzień pracy powinien obejmować 5 dni od poniedziałku do soboty. Praca w niedziele jest co do zasady zabroniona i dopuszczalna w wyjątkowych sytuacjach. Jednak sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Jest to jedynie dzień wolny wynikający z przeciętnego pięciodniowego tygodnia pracy.

 

Oznacza to, że Państwa pracownica może pracować w każdą sobotę pod warunkiem jednak, że w zamian za nią jeden dzień w tygodniu od poniedziałku do piątku będzie miała wolny. Jeśli natomiast ustaliliście jej Państwo tydzień pracy od poniedziałku do piątku, to praca w soboty musi miech charakter wyjątkowy i wówczas jest to prawa w nadgodzinach – odrębnie płatnych.

 

Co do zasady pracownik może pracować w nadgodzinach tylko na polecenie pracodawcy, więc musi przynajmniej uprzedzić pracodawcę o wykonywaniu tej pracy, jeśli nie ma wyraźnego polecenia od pracodawcy.

 

Praca w nadgodzinach nie musi być sformalizowana, ale warto, aby pracodawca prowadził także ewidencję pracy pracownika w godzinach nadliczbowych. Warto także pamiętać, że tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Czas pracy pracownicy-studentki

 

Organizowanie procesu pracy, w tym wybór systemu czasu pracy, w jakim pracownicy będą świadczyć pracę, należy do uprawnień dyrektywnych pracodawcy. Rodzaje dopuszczalnych systemów czasu pracy określają przepisy Kodeksu pracy.

 

Pracodawca ma możliwość wyboru, który z wymienionych systemów czasu pracy chce zastosować. Może również wprowadzić kilka systemów. Każdorazowo jednak musi spełnić przesłanki konieczne dla ich zastosowania, takie jak np. rodzaj pracy lub jej organizacja.

 

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. We wniosku pracownik powinien zaproponować odpowiadający mu rozkład czasu pracy. Ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy odbywa się w ramach obowiązującego pracownika systemu czasu pracy. Może być stosowany z każdym z przewidzianych w kodeksie pracy systemów.

 

Jeśli więc pracownica w środy chce pracować z przerwą, powinna wystąpić o indywidualny rozkład czasu pracy. Przy czym jeśliby miała wracać do pracy po 16 i wykonywać pracę, należy uważać, aby przed kolejnym dniem pracy upłynęło co najmniej 11 godzin odpoczynku dobowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przerwa w pracy a czas na korzystanie z toalety

Pracuję w systemie 12-godzinnym. Kilkakrotnie korzystam z toalety, ponieważ mam chory pęcherz. Ostatnio oznajmiono mi, że moje wyjścia do toalety całkowicie zabrały mój czas na przerwę śniadaniową. Czy pracodawca ma rację?

Samochód prywatny do celów służbowych

Pracownik nieposiadający samochodu pragnie skorzystać – udając się w podróż służbową – z samochodu pracownika posiadającego spisaną umowę z zakładem na używanie go do celów służbowych. Czy mogę rozliczyć mu „kilometrówkę”?

Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem – czas pracy pracownicy w ciąży

Mam umowę o pracę od 1 czerwca tego roku. Wraz z nią musiałam podpisać szereg różnych oświadczeń, a wśród nich między innymi o tym, że nie będę korzystała z art. 138, 178, 188 Kodeksu pracy. Jak się dowiedziałam, dotyczą one kobiet w ciąży. Co to dla mnie oznacza? Czy firma mo
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »