.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Córka z pierwszego małżeństwa a prawo do spadku

Mam z żoną zrobiony podział majątku. Czy w razie mojej śmierci moja córka z pierwszego małżeństwa będzie miała prawo do spadku z majątku mojej obecnej żony? Dodam, że cały majątek odsprzedałem żonie i aktualnie nic nie posiadam.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zacznijmy od kwestii dziedziczenia po Pana śmierci. Gdy powołanie do spadku nie wynika z testamentu, wskazanie spadkobiercy następuje według przepisów Kodeksu cywilnego. Czyli, jeśli Pan nie sporządzi testamentu na wypadek swojej śmierci, to będzie miało miejsce dziedziczenie ustawowe.

 

W pierwszej kolejności po zmarłym, na podstawie ustawy, dziedziczą jego dzieci oraz małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, jednak część przypadająca małżonkowi zmarłego nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

 

W przypadku, gdy dziecko zmarłego nie dożyło do otwarcia spadku, udział spadkowy tego dziecka przypada jego dzieciom w częściach równych. Tak samo dzieje się w przypadku dalszych zstępnych.

 

Z powyższego wynika, że po Pana śmierci spadkobiercami ustawowymi będą Pana córka oraz Pana żona. Jeśli Pan wyzbył się całego swojego majątku i nie będzie Pan posiadał żadnego majątku na dzień śmierci, to córka nic nie odziedziczy po Pana śmierci.

 

Musi Pan także pamiętać, że jeśli Pana żona jest jedynym właścicielem całego majątku, a w Pana małżeństwie zacznie się źle dziać (czego Panu oczywiście nie życzę, ale należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwości), to nie będzie Pan miał żadnych praw do zbytego na rzecz żony majątku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl