.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Cofnięcie uznania ojcostwa po rozwodzie

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 02.07.2021 • Zaktualizowane: 02.07.2021

Syn zawarł związek małżeński z kobietą, która miała nieślubne dziecko z innym mężczyzną. Jeszcze przed ślubem, gdy to dziecko miało kilka miesięcy, syn na podstawie oświadczenia woli uznał je w USC. Po ślubie urodziło im się jeszcze dwoje dzieci, niestety obecnie są po rozwodzie bez orzekania o winie. Opieka nad dziećmi przypadła matce, a mój syn został zobowiązany do płacenia alimentów na całą trójkę. O rozwód wnioskowała synowa, która jest osobą bardzo romansową. Dziecko, które mój syn uznał za swoje, ma obecnie 12 lat. Czy jest możliwość cofnięcia uznania ojcostwa oraz zwolnienia się z obowiązku płacenia alimentów na to dziecko, skoro syn nie jest jego biologicznym ojcem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Cofnięcie uznania ojcostwa po rozwodzie

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa

Jedyną możliwością w niniejszej sprawie jest powództwo o zaprzeczenie ojcostwa – jednak co do zasady, może okazać się, iż wytoczenie takiego powództwa w Państwa przypadku może nie odnieść oczekiwanego skutku. Zgodnie bowiem z art. 63 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) – mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi, nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Tak więc legitymacja czynna w procesie o zaprzeczenie ojcostwa przysługuje wyłącznie:

 

1) mężowi matki dziecka (art. 63-65);

2) matce dziecka (art. 69 § 1);

3) dziecku po osiągnięciu przez nie pełnoletności (art. 70 § 1) oraz

4) prokuratorowi (art. 86).

 

Czy były mąż może żądać zaprzeczenia ojcostwa?

Sformułowanie komentowanego przepisu, w którym czynną legitymację przyznano „mężowi matki”, nie jest ścisłe, chodzi w nim bowiem nie tyle o „męża matki”, ile o mężczyznę, przeciwko któremu przemawia domniemanie z art. 62. Nie może zatem wystąpić z żądaniem zaprzeczenia ojcostwa drugi mąż matki dziecka (mimo że jest właśnie jej mężem), jeżeli z domniemania tego wynika, że dziecko pochodzi od jej pierwszego męża, może zaś z takim żądaniem wystąpić były mąż matki po rozwodzie albo unieważnieniu małżeństwa (mimo że nie jest już mężem matki), jeżeli domniemanie z art. 62 przemawia za jego ojcostwem (zob. J. Ignatowicz, [w:] Komentarz KRO, 1975, s. 484).

 

Jak Pani wskazała, nie ma w Państwa przypadku domniemania ojcostwa Pani syna, tak więc może okazać się, po dogłębnej analizie Państwa przypadku, iż syn nie posiada legitymacji czynnej.

 

Uprawnienie prokuratora wniesienia powództwa o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa

Legitymację taką posiada jednak prokurator, albowiem zgodnie z art. 86 K.r.o. powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego. Jeżeli dziecko zmarło przed osiągnięciem pełnoletności, prokurator może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa do dnia, w którym dziecko osiągnęłoby pełnoletność. Wytoczenie przez prokuratora powództwa o zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa nie jest dopuszczalne, jeżeli dziecko zmarło po osiągnięciu pełnoletności.

 

Zatem w sytuacji Pani syna procedurę należy rozpocząć od postępowania w zakresie zaprzeczenia ojcostwa. Dopiero po takim postępowaniu wszelkie zobowiązania syna w zakresie alimentów przestaną istnieć. Jak jednak wskazałam, może się okazać, iż w świetle przepisów nie będzie posiadał legitymacji czynnej do wytoczenia powództwa, dlatego proponuję spotkanie z prokuratorem i przedstawienie problemu, a on podejmie decyzję o podjęciu dalszych kroków.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »