.
Mamy 13 516 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Cofnięcie ubezwłasnowolnienia po poprawie stanu zdrowia osoby ubezwłasnowolnionej

Autor: Marek Gola

Jakie możliwości cofnięcia ubezwłasnowolnienia mają siostry osoby ubezwłasnowolnionej przez córkę i męża? Nasza siostra była nieprzytomna i przebywała w szpitalu. W tym czasie została ubezwłasnowolniona i następnie przewieziona do ośrodka opieki długoterminowej. W ośrodku siostra odzyskała przytomność i jej stan zdrowia bardzo się poprawił, jest w pełni świadoma, mimo że jest pod respiratorem. Nie widzimy powodu, aby dalej nie mogła o sobie decydować, jednak na nasze próby w sprawie wykonania badań i rehabilitacji, jej córka i mąż nie wyrażają zgody, jak i na zabranie jej do domu. Siostra przebywa w tym ośrodku już siedem miesięcy, oczekuje od nas pomocy. Córka i mąż twierdzą, że my, siostry nie mamy w tej sprawie nic do powiedzenia.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Cofnięcie ubezwłasnowolnienia po poprawie stanu zdrowia osoby ubezwłasnowolnionej

Wniosek do sądu o sprawdzenie prawidłowego sprawowania opieki nad osobą ubezwłasnowolnioną

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.)

 

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, kto jest opiekunem, względnie kuratorem Pań siostry. Opiekun prawny jest ustanawiany dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, a kurator dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo. Dysponując taką wiedzą, należałoby powiadomić sąd opiekuńczy, przed którym opiekun, względnie kurator są zobowiązani do składania corocznych raportów ze sprawowanej opieki (kurateli). W piśmie tym należałoby wnioskować o wszczęcie procedury zmierzającej do sprawdzenia, czy czynności podejmowane przez opiekuna lub kuratora są prawidłowe, czy też opieka jest zaniedbywana.

 

Nadzór sądu opiekuńczego nad opiekunem prawnym osoby ubezwłasnowolnionej

Sąd opiekuńczy sprawuje nadzór nad opieką, co powoduje, że o ile siostra prosi o pomoc, a ani dzieci, ani mąż nie wykazują takiej chęci, może doprowadzić do zmiany opiekuna lub kuratora i ustanowienia takowym jednej z Pań. Siostra może być bowiem opiekunem lub kuratorem. Doszłoby wówczas do zmiany osoby sprawującej opiekę (kuratelę) z powodu zaniedbań ze strony dotychczasowego opiekuna. Pismo składane do sądu nie powinno być anonimowe, albowiem wówczas jego wiarygodność zostanie zaburzona, co powoduje, że nie odniesie ono oczekiwanego skutku.

 

O ile mają Panie taką możliwość, proszę nagrać siostrę na telefonie z video, jak prosi o pomoc, jest świadoma tego, co się wokół niej dzieje, a nadto skarży się na zachowanie dzieci i męża. Taki film, o ile udałoby się go uzyskać, powinien być dołączony do pisma złożonego do sądu. Sąd z urzędu dopuści wówczas dowód z nagrania. Film oczywiście wzmocni wiarygodność osoby składającej pismo.

 

Sądem właściwym jest sąd, który ustanowił opiekuna lub kuratora (co do zasady jest to sąd właściwy dla miejsca zamieszkania siostry przed ubezwłasnowolnieniem).

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl