Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Cofnięcie darowizny i sprzedaż mieszkania a podatki

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 29.11.2019

Chcę sprzedać mieszkanie otrzymane w formie darowizny od moich rodziców. Minęło 5 lat, jednak niedawno dowiedziałam się, że w kwestii 19% podatku chodzi o lata podatkowe, a do upłynięcia 5 lat brakuje pół roku. Czy moi rodzice mogą cofnąć darowiznę, sprzedać mieszkanie i zapłacić podatek tylko od różnicy ceny, a nie jak w moim wypadku – od całości wartości mieszkania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Cofnięcie darowizny i sprzedaż mieszkania a podatki

Zmniejszenie wysokości podatku od sprzedaży mieszkania po cofnięciu darowizny

Niestety, ale takie działanie nie pomoże w zmniejszeniu wysokości podatku. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że odwołanie darowizny zgodnie z art. 898 Kodeksu cywilnego możliwe jest jeżeli obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności.

Odwołanie darowizny stanowi nowe nabycie nieruchomości

W przypadku odwołania darowizny powrotne przeniesienia własności nieruchomości na darczyńcę odbywa się w formie oświadczenia w formie aktu notarialnego o przeniesieniu własności. Należy podkreślić, że odwołanie darowizny wywołuje skutek tylko na przyszłość. 

 

W świetle powyższych przepisów organy podatkowe przyjmują, że zwrot darowizny stanowi dla pierwotnego darczyńcy nowe nabycie nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku odwołania darowizny organy podatkowe uznają, że rodzice ponownie nabyli to mieszkanie (i od daty zwrotu na nowo będzie liczony upływ 5-letniego terminu opodatkowania sprzedaży). Takie stanowisko wyraził np. dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 05.10.2011 r., nr IPTPB2/415-392/11-4/KSU.

Ponowne nabycie nieruchomości a uwzględnienie przy sprzedaży kosztów jej nabycia

Co gorsza, organy podatkowe uważają, że skoro jest to ponowne nabycie nieruchomości, to nie można przy sprzedaży uwzględnić kosztów nabycia tej nieruchomości. Jeżeli jest to nowe nabycie na mocy odwołania darowizny, to według fiskusa nie ma tu żadnego kosztu, bo pierwotny darczyńca nic nie zapłacił z tytułu samego zwrotu nieruchomości. Cena zapłacona kiedyś na nabycie tej nieruchomości nie ma tu znaczenia.

 

Tak wynika z interpretacji z dnia 12 stycznia 2016r. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPB2/415-942/15/BK: „uwzględniając zatem opisany stan faktyczny stwierdzić należy, że wydatek w postaci ceny nabycia w 2007 r. lokalu mieszkalnego nie stanowi kosztu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia – nie mieści się bowiem w dyspozycji art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sprzedany lokal został nabyty przez Wnioskodawczynię w 2015 r. w wyniku odwołania darowizny a czynność ta – jak wskazała we wniosku – miała charakter nieodpłatny”.

 

Podsumowując, niestety ale odwołanie darowizny niewiele w tym przypadku pomoże. Rodzice również zapłacą podatek od przychodu ze sprzedaży bez pomniejszenia go o koszty nabycia nieruchomości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + 1 =

»Podobne materiały

Czynność przekazania nieruchomości

Rodzice chcieliby przekazać darowiznę dla mnie (syna) i mojej żony. Chodzi o nieruchomość o wartości 300 tys. zł (działka + dom). Dom został wybudowany przeze mnie i żonę, wszystkie pozwolenia na budowę posiadamy na nasze nazwiska. Jak wykonać czynność przekazania nieruchomości, czy da się uniknąć p

Podatek od spadku z 1994 r.

Moja małżonka wraz z bratem odziedziczyli po rodzicach dom o wartości 120 000 zł i chcieliby go przepisać na siebie. Mama zmarła w 1994 r., a tata w 2001. Jaki podatek od spadku małżonka z bratem będą musieli zapłacić urzędowi skarbowemu? Nie wszczęto jeszcze sprawy spadkowej.

Ślub po rozwodzie – czy małżonek babci jest moim dziadkiem w świetle prawa?

Czy osoba, która ożeniła się z moją babcią, a nie jest biologicznie ojcem mojej matki, jest w świetle prawa moim dziadkiem i np. może przekazać mi darowiznę w postaci mieszkania, za którą nie zostanie odprowadzony podatek od darowizny?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »