Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Cofnięcie darowizny i sprzedaż mieszkania a podatki

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 29.11.2019

Chcę sprzedać mieszkanie otrzymane w formie darowizny od moich rodziców. Minęło 5 lat, jednak niedawno dowiedziałam się, że w kwestii 19% podatku chodzi o lata podatkowe, a do upłynięcia 5 lat brakuje pół roku. Czy moi rodzice mogą cofnąć darowiznę, sprzedać mieszkanie i zapłacić podatek tylko od różnicy ceny, a nie jak w moim wypadku – od całości wartości mieszkania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Cofnięcie darowizny i sprzedaż mieszkania a podatki

Fot. Fotolia

Zmniejszenie wysokości podatku od sprzedaży mieszkania po cofnięciu darowizny

Niestety, ale takie działanie nie pomoże w zmniejszeniu wysokości podatku. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że odwołanie darowizny zgodnie z art. 898 Kodeksu cywilnego możliwe jest jeżeli obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności.

Odwołanie darowizny stanowi nowe nabycie nieruchomości

W przypadku odwołania darowizny powrotne przeniesienia własności nieruchomości na darczyńcę odbywa się w formie oświadczenia w formie aktu notarialnego o przeniesieniu własności. Należy podkreślić, że odwołanie darowizny wywołuje skutek tylko na przyszłość. 

 

W świetle powyższych przepisów organy podatkowe przyjmują, że zwrot darowizny stanowi dla pierwotnego darczyńcy nowe nabycie nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku odwołania darowizny organy podatkowe uznają, że rodzice ponownie nabyli to mieszkanie (i od daty zwrotu na nowo będzie liczony upływ 5-letniego terminu opodatkowania sprzedaży). Takie stanowisko wyraził np. dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 05.10.2011 r., nr IPTPB2/415-392/11-4/KSU.

Ponowne nabycie nieruchomości a uwzględnienie przy sprzedaży kosztów jej nabycia

Co gorsza, organy podatkowe uważają, że skoro jest to ponowne nabycie nieruchomości, to nie można przy sprzedaży uwzględnić kosztów nabycia tej nieruchomości. Jeżeli jest to nowe nabycie na mocy odwołania darowizny, to według fiskusa nie ma tu żadnego kosztu, bo pierwotny darczyńca nic nie zapłacił z tytułu samego zwrotu nieruchomości. Cena zapłacona kiedyś na nabycie tej nieruchomości nie ma tu znaczenia.

 

Tak wynika z interpretacji z dnia 12 stycznia 2016r. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPB2/415-942/15/BK: „uwzględniając zatem opisany stan faktyczny stwierdzić należy, że wydatek w postaci ceny nabycia w 2007 r. lokalu mieszkalnego nie stanowi kosztu uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia – nie mieści się bowiem w dyspozycji art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sprzedany lokal został nabyty przez Wnioskodawczynię w 2015 r. w wyniku odwołania darowizny a czynność ta – jak wskazała we wniosku – miała charakter nieodpłatny”.

 

Podsumowując, niestety ale odwołanie darowizny niewiele w tym przypadku pomoże. Rodzice również zapłacą podatek od przychodu ze sprzedaży bez pomniejszenia go o koszty nabycia nieruchomości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - osiem =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

prawo budowlane

porady prawne online