.
Mamy 12 156 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić z darowizną, której część obiecałem oddać bratu? – rozdzielność majątkowa w prawie francuskim

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 30.11.2010

Brat i ja mieszkamy we Francji. Przed dwoma laty nasz ojciec (mieszkający w Polsce) postanowił podzielić między nas nieruchomość i przekazać ją nam po połowie w formie darowizny. Brat miał jednak pewne obawy co do takiego rozwiązania, gdyż francuskiej firmie jego żony od dłuższego czasu groziło bankructwo, a ponieważ mają oni wspólnotę majątkową, zgodnie z prawem francuskim brat mógł utracić wszystko, nawet otrzymaną od ojca darowiznę. Poradzono nam przeprowadzić darowiznę na polskie paszporty, bo wtedy otrzymana od ojca nieruchomość nie zostałaby skonfiskowana w razie plajty firmy żony brata, gdyż polskie prawo zabezpiecza jego majątek, traktując jako osobisty. Niestety brat nie przygotował na czas polskiego paszportu i po rodzinnej naradzie postanowiliśmy, że darowizna będzie na mnie i taki dokument u notariusza podpisał nasz ojciec.

Niedawno ojciec zmarł. Chciałbym więc dotrzymać słowa i ową darowaną mi nieruchomość podzielić pomiędzy nas. Nie wiem, jakie byłoby najbardziej właściwe rozwiązanie prawne, aby tego dokonać – kolejna darowizna, tym razem na rzecz brata, czy jakieś inne rozwiązanie? Proszę o radę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli chce Pan przenieść część nieruchomości na brata, najwłaściwszym sposobem będzie darowizna. Szczególnie mając na uwadze, że żona brata prowadzi działalność gospodarczą, co często pociąga za sobą ryzyko dla majątku współmałżonka.

 

Pisze Pan, że brat ma małżeńską wspólność majątkową ze swoją żoną. Według prawa francuskiego wspólność majątkowa małżonków, powstająca z mocy prawa, ogranicza się do rzeczy nabytych w trakcie małżeństwa.

 

Ta ustawowa wspólnota nosi nazwę communauté réduite aux acquêts i uregulowana jest we francuskim Kodeksie cywilnym w księdze trzeciej, tytule V, rozdziale II, części I zatytułowanej „wspólnota ustawowa” (fr. de la communauté legalé).

 

Art. 1405 francuskiego Kodeksu cywilnego przewiduje, że do wspólnoty tej nie wchodzą rzeczy nabyte przez współmałżonka w drodze darowizny lub dziedziczenia. Inaczej mówiąc, rzecz przechodząca w formie darowizny na rzecz jednego z współmałżonków wchodzi do jego majątku osobistego.

 

Article 1405 Restent propres les biens dont les époux avaient la propriété ou la possession au jour de la célébration du mariage, ou qu'ils acquièrent, pendant le mariage, par succession, donation ou legs (tłumaczenie: „pozostają osobiste rzeczy nabyte na własność lub w posiadaniu przez małżonków do dnia zawarcia małżeństwa, lub które nabyli w trakcie małżeństwa w drodze dziedziczenia ustawowego, darowizny, lub na podstawie testamentu).

 

Czyli, jeżeli podaruje Pan bratu część nieruchomości, a w umowie darowizny nie napisze Pan, iż darowizna ma wejść do majątku wspólnego brata i jego żony, nieruchomość ta będzie stanowiła wyłączną własność brata i wierzyciele jego żony nie będą mogli się z niej zaspokoić.

 

Ponieważ nieruchomość znajduje się w Polsce, to zgodnie z przepisami polskiego prawa prywatnego międzynarodowego do jej przeniesienia należy stosować przepisy polskiego prawa. Darowizna musi więc zostać dokonana w formie aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza w rozumieniu polskiej ustawy o notariacie. Inaczej mówiąc, najlepiej byłoby, gdyby Pański brat przyjechał do Polski i przed notariuszem będą Panowie mogli spisać umowę darowizny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton