Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić, aby córka otrzymała moją połowę majątku?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 20.04.2012

Od kilku miesięcy jestem rozwodnikiem. Wraz z byłą żoną mieliśmy odrębność majątkową (od 2009 roku). Chciałbym, aby moja córka przejęła część majątku przypadającą na mnie. Zaznaczam, że eksmałżonka domaga się zrzeczenia mojego udziału na jej korzyść. Mieszkam za granicą, więc nie mogę sam załatwić tej sprawy. Jakie kroki mam podjąć, aby córka otrzymała moją połowę majątku?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z chwilą ustania wspólności ustawowej powstał między Państwem ustrój odrębności majątkowej. W praktyce oznacza to ustanie wspólności łącznej i powstanie wspólności udziałowej. Ustroje majątkowe małżeńskie różnią się od innych form współwłasności. Założeniem ustawodawcy jest, aby udziały między małżonkami były równe, co nie oznacza, iż w każdej sytuacji ten postulat jest spełniany.

 

Każdy z małżonków może dochodzić ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym. Podstawą do takiego żądania są dysproporcje w nakładach na majątek wspólny oraz naganny stosunek do rodziny.

 

Wobec powyższego sugerowałbym przeprowadzenie sprawy o podział majątku wspólnego. W toku sprawy działowej mogą Państwo dokonywać wzajemnych rozliczeń nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny.

 

Oczywiście fakt pobytu poza granicami kraju wymaga od Pana ustanowienia pełnomocnika do spraw doręczeń – ewentualnie pełnomocnika procesowego – co w Pana sprawie uważam za wskazane.

 

W pierwszej kolejności należy przygotować wniosek o podział majątku wspólnego. Będzie się to wiązało z ustaleniem składu majątku wspólnego oraz nakładów z majątku osobistego na wspólny.

 

Nie istnieje możliwość zrzeczenia się udziału w majątku wspólnym, zaś istnieje możliwość darowania udziału (forma aktu notarialnego) bądź ustalenie takiego podziału w toku sprawy działowej.

 

Trudno wyobrazić sobie możliwość przepisania udziału na córkę. Nie ma ustawowego zakazu takich działań, jednakże będzie się to wiązało z koniecznością wniesienia kolejnej sprawy o podział majątku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + IX =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »