Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co z mieszkaniem wykupionym na książeczkę mieszkaniową dla sierot po rozwodzie?

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 28.03.2009

Opuszczając dom dziecka, otrzymałem refundowaną książeczkę mieszkaniową dla sierot. Ożeniłem się i wykupiłem mieszkanie na tą książeczkę. Obecnie jestem po rozwodzie i stąd moje pytanie: Jak w takiej sytuacji będzie wyglądał podział majątku? Czy dzieli się go po połowie, czy też odliczany jest wkład własny – mam na myśli moją książeczkę mieszkaniową?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy prawa wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).

 

Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Innymi słowy, zgodnie z ogólną normą mieszkanie nabyte w czasie trwania małżeństwa stanowi majątek wspólny małżonków podlegający podziałowi. Jednak od powyższej zasady ogólnej przewidziano w obowiązujących przepisach szereg wyjątków.

 

Do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz te nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej (art. 33 ust. 1 pkt 1 oraz pkt 10 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

 

Zatem, jeżeli nabył Pan mieszkanie wyłącznie za wartość majątkową uzewnętrznioną w postaci dokumentu książeczki mieszkaniowej należącej do Pana majątku odrębnego (bo nabytej przecież przed zawarciem małżeństwa) – nawet jeśli nabycie mieszkania miało miejsce po zawarciu małżeństwa – mieszkanie to stanowi Pana majątek odrębny (art. 33 ust. 1 pkt 10 K.r.io.), niepodlegający podziałowi.

 

Jeżeli jednak, obok Pana książeczki mieszkaniowej, przy zakupie lokalu posiłkowali się Państwo np. wspólnie zaciągniętym kredytem lub środkami wspólnymi, wtedy raczej skłaniałbym się ku tezie, że sąd uzna mieszkanie za element majątku wspólnego, a wartość Pana książeczki mieszkaniowej potraktuje jako tzw. nakład na majątek wspólny z majątku odrębnego jednego z małżonków (tzn. Pana majątku odrębnego).

 

W takiej sytuacji, choć mieszkanie będzie podlegać podziałowi, może Pan (i powinien) żądać rachunkowego uwzględnienia wartości książeczki przy rozliczeniach z małżonką (połowę tej wartości winna ona Panu zwrócić).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus V =

»Podobne materiały

Samochód a wspólność majątkowa

Sprzedałem samochód zarejestrowany na mnie, zakupiony niestety już po ślubie. Czy sąd podczas rozprawy rozwodowej może zażądać zwrotu połowy wartości sprzedaży samochodu żonie?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »