.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Co wliczamy do okresu zatrudnienia?

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 13.11.2015

Od maja do sierpnia 2012 r. zatrudniony byłem u mojego pracodawcy na umowę-zlecenie. Później miałem umowę na czas określony i na stałe – łącznie 1 rok i 3 miesiące jak do tej pory. Jaki mi będzie przysługiwał okres wypowiedzenia? Czyli co wliczamy do zatrudnienia w moim przypadku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli chodzi o terminy wypowiadania umów o pracę, to nie ma tu zbyt wiele opcji do rozważania, nie ma też pola do swobodnego ustalania. Terminy te są jasno określone dla obu stron stosunku pracy. Są też przedstawione w Kodeksie pracy zasady dotyczące ewentualnych odstępstw.

 

Art. 36 Kodeksu pracy wyraźnie stanowi, że „okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

 

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

Do okresu zatrudnienia, o którym mowa w § 1, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika”.

 

Jak Pan zatem widzi, nie wchodzi w grę zaliczanie umów-zlecenia czy pracy u innego pracodawcy. Liczy się tylko okres zatrudnienia u pracodawcy, u którego ma nastąpić wypowiedzenie. Skoro tak, to w Pana przypadku (o ile dobrze zrozumiałam, u obecnego pracodawcy jest Pan zatrudniony na umowę o pracę rok i 2 miesiące) obowiązuje właśnie miesięczny okres wypowiedzenia.

 

Trzeba też pamiętać, że strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.

 

Musi Pan też pamiętać, że terminy w przypadku kresów wypowiedzenia umów o pracę liczone są w dość specyficzny sposób. Art. 30 Kodeksu pracy stanowi, że okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Oznacza to, że w przypadku złożenia miesięcznego wypowiedzenia w dniu 20 czerwca 2014 roku, umowa o pracę zostanie rozwiązana dopiero z dniem 31 lipca 2014 r. Musi bowiem upłynąć pełen miesiąc wypowiedzenia, który kończy się w ostatnim dniu miesiąca.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl