Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co wchodzi w zakres PKWiU 93.03.11 Usługi pogrzebowe i pokrewne – jaka obowiązuje stawka VAT?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 08.03.2010

Firma jest właścicielem cmentarza, ale nie świadczy usług pogrzebowych, lecz udostępnia cmentarz innym firmom w celu dokonania pochówku. Pobiera za to opłaty: za czynności formalno-administracyjne związane z pogrzebem, za nadzór nad przeprowadzeniem pochówku, za wydanie zezwolenia na postawienie pomnika.

Czy te opłaty wchodzą w zakres PKWiU 93.03.11 i w związku z tym są objęte 7% podatkiem VAT i jednocześnie są zwolnione z ewidencji w kasach fiskalnych? Czy może podlegają VAT-owi 22%? Spółka w 2009 r. fakturowała te opłaty z podatkiem 22%. Budzi to jednak nadal nasze wątpliwości. Czy mogą je Państwo rozwiać?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w wersji określanej jako „1997”, która obowiązywała do końca bieżącego roku, kod 93.03.11-00.00 określa usługi związane z przeprowadzeniem pogrzebu lub kremacji oraz pielęgnacją grobów.

 

Załącznik Nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług określa towary i usługi, dla których stawka podatku zostaje obniżona do 7%, w pozycji Nr 160 ustawodawca przewiduje jako zwolnione wszystkie usługi z grupowania PKWiU 93.03, opisując je jako: „Usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych łącznie z trumną lub urną”.

 

Zatem by stwierdzić, jak zaszeregować „usługi”, o których mowa w pytaniu, należy zastanowić się, czy zawierają się one w zwolnieniu, o którym mowa powyżej.

 

W wyroku z dnia 28 marca 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygn. I SA/Łd 1360/07) stwierdza, że: „Usługa wykonania kwatery grobowej, nie jest kompleksową usługą pogrzebową, gdyż nie łączy się ona z żadną inną czynnością związaną z organizacją pochówku, a zatem nie można do niej stosować obniżonej stawki VAT 7%.”

 

Idąc za tokiem wykładni, której dokonał WSA, stwierdzić można, że opisane opłaty (usługi) nie stanowią również kompleksowej usługi pogrzebowej i nie mogą tym samym podlegać zwolnieniu, o którym mowa w pozycji 160 załącznika Nr 3.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

By sytuację rozwiązać trwale i zgodnie z prawem, należałoby moim zdaniem wystąpić z wnioskiem do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego – organ ten określi prawidłowe grupowanie świadczonych usług na gruncie PKWiU, co pozwoli na jednoznaczną ich klasyfikację, a w razie dalszych wątpliwości pozwoli zwrócić się o interpretację do Ministra Finansów na druku ORD-IN (gdyż uzyskanie odpowiedź w analogicznych przypadkach organ uzależnia od dokonania klasyfikacji, tu pewność gwarantuje jedynie opinia wymienionego ośrodka).

 

Analogicznie temat wygląda z punktu widzenia obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jednakże, zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – na mocy pkt 30 załącznika, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania grupowanie 93.03 – Usługi pogrzebowe i pokrewne.

 

Ponownie zatem – jednoznaczne stwierdzenie, czy istnieje możliwość nieprowadzenia ewidencji (kasy fiskalnej) na podstawie wymienionego wyżej rozporządzenia, zależy od dokonania prawidłowego grupowania świadczonych usług. Dokonać tego może jedynie Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego.

 

Moim zdaniem, opisane opłaty (usługi) nie stanowią „kompleksowej usługi pogrzebowej”, zatem nie można do nich zastosować obniżonej stawki VAT, o której mowa w pozycji 160 załącznika Nr 3.

 

Odnośnie kas, przykładowo „opłata za wydanie zezwolenia na postawienie pomnika” jest opłatą quasi-administracyjną, moim zdaniem, niepodlegającą grupowaniu ex 93 – co powoduje oczywiście brak możliwości korzystania ze zwolnienia.

 

Jednak, jak Państwo doskonale wiedzą, uprawniony organ może dokonać zupełnie innej klasyfikacji, informacje na wniosek są wydawane w ciągu 30 dni (w wyjątkowych sytuacjach maksymalnie 60 dni) – jednak na ogół cała procedura trwa ok. 3 tygodni.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Stawka podatku VAT dla usług krawieckich

Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować dla usług krawieckich, naprawy odzieży i wykonywania drobnych poprawek?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »