.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Co syn ma zrobić, jeśli bank wysyła do niego pisma?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 06.08.2016

W 2012 r. zmarła moja mama, byłam jej jedynym dzieckiem, wiedząc, że miała jakieś długi, u notariusza odrzuciłam spadek w całości. Mama p osobie nic nie zostawiła, żadnych nieruchomości czy ruchomości. Teraz bank przysłał do mojego jedynego syna zawiadomienie, że jest spadkobiercą po zmarłej babci i musi spłacić dług. Syn w chwili śmierci mojej mamy był niepełnoletni. Co syn ma odpisać bankowi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.p.c.

 

Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

 

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

 

Z treści powyższego wynika, że Pani syn odziedziczył spadek po Pani matce z dobrodziejstwem inwentarza. Innymi słowy jego odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości aktywów pozostałych po Pani matce.

 

Jak mniemam, po śmierci Pani mamy nie został sporządzony spis inwentarza. Z uwagi na powyższe zasadne jest odpisanie bankowi, że Pani syn odziedziczył spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl