.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co powinniśmy zrobić, aby nieruchomość stała się współwłasnością?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 21.10.2014

Razem z narzeczonym kupiliśmy na spółkę niezabudowaną działkę pod budowę domu. Następnie o warunki zabudowy wystąpił narzeczony, stąd zostały wydane na jego nazwisko. Jest również wpisany do projektu budowlanego jako inwestor, jego nazwisko widnieje także na innych dokumentach związanych z budową domu.

Budowę doprowadziliśmy do stanu surowego, po czym razem wzięliśmy kredyt hipoteczny, jednak zdolność kredytową posiadał tylko narzeczony. W związku z tym prosimy o wyjaśnienie, jaki jest obecnie status prawny naszego domu, kto jest jego właścicielem i co powinniśmy zrobić, aby nieruchomość stała się współwłasnością. Jak dotąd nie jesteśmy małżeństwem i w najbliższym czasie nie planujemy ślubu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W aktualnym stanie posadawiania nieruchomości budynkowej na nieruchomości gruntowej w sposób trwale związany z gruntem – przynależy ona do nieruchomości gruntowej. Mówiąc po ludzku – budynek niewykończony i bez odbioru końcowego nie ma samodzielnego bytu prawnego i jego status prawny jest taki sam jak gruntu, na którym go wybudowano. Grunt jest Waszą współwłasnością, więc budynek też jest nią objęty. Odrębna własnością dom stanie się (może się stać) z chwilą odbioru budowlanego i zadbania o wykazanie go w Rejestrze Gruntów i Katastru. Wówczas należy zadbać, aby jako współwłaściciele figurowali oboje współwłaściciele nieruchomości gruntowej, na której dom wzniesiono. Na aktualnym etapie (braku odbioru końcowego i niemożności wykazania odrębnie budynku) proponuję:

 

  1. Na ile to możliwe, rozszerzyć dokumentację budowlaną także na Panią jako współwłaściciela,
  2. Dokumentować wspólne finansowanie budowy – tu wyjaśnienie, jeżeli oboje jesteście kredytobiorcami, warto aby spłaty rat były dokonywane raz przez jedno, raz przez drugie, aby racjonalnie zabezpieczyć się przed zarzutem jedynie figurowania w umowie kredytowej,
  3. Zawierać umowy o media na Was oboje,
  4. Dążyć do możliwie szybkiego odbioru i dopuszczenia do użytkowania.

 

Generalnie – budynek jest związany z gruntem i dzieli jego los prawny, przez co współwłasność gruntu rozciąga się też na to, co jest na nim położone, a nie zostało wyodrębnione . Stanowi o tym przeniesienie rzymskiej zasady supeficies solo cedit, która w Kodeksie cywilnym  jest wyrażona w cytowanych poniżej przepisach:

 

„Art. 48. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania”.

 

„Art. 191. Własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową”.

 

Jednak zawsze jest ten margines niepewności – stąd moje zalecenia, które zabezpieczałyby Pani roszczenia na wypadek (odpukać) nieszczęśliwego obrotu zdarzeń, zanim dom zyska status samodzielnej nieruchomości i oficjalnie stanie się Państwa współwłasnością.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton