.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Co jest korzystniejsze: zaliczka czy zadatek?

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 23.06.2014

Prowadzę sklep z odzieżą. Chcę wprowadzić zadatek lub zaliczkę w sytuacji, gdy klient będzie chciał zarezerwować towar na dłużej. Towar byłby zarezerwowany na 10 dni. Po tym terminie wpłacona kwota przepadałaby. Co jest dla mnie korzystniejsze: zadatek czy zaliczka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zarówno zaliczka, jak i zadatek związane są z zawarciem umowy. W przypadku sprzedaży chodzi o przedwstępną umowę sprzedaży. Nie jestem pewna, czy przy rezerwacji towaru zaliczka czy zadatek będą atrakcyjną formą zachęcającą do skorzystania z tej opcji. Zwłaszcza przy sprzedaży odzieży.

 

Niemniej jednak postaram się wyjaśnić oba zagadnienia.

 

Zgodnie z art. 394 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

 

§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.

 

§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony”.

 

Zaliczka natomiast ma to znaczenie, że dawana jest właśnie w celu zabezpieczenia realizacji umowy na poczet ceny. W przypadku, gdy do zawarcia umowy, którą zaliczka zabezpieczała, nie dojdzie, zaliczka musi zostać zwrócona. Właśnie dlatego, że wręczana jest na poczet ceny. Zaliczka tylko wówczas nie będzie zwracana lub nie będzie zwracana w całości, jeśli strona, której zaliczkę wręczono, poczyniła już jakieś starania do realizacji umowy, wygenerowała koszty. Wówczas część zaliczki może pokryć te koszty.

 

Zatem z Pani punktu widzenia korzystniejszy jest zadatek. Jednak w tej sytuacji musi Pani z klientem zawrzeć umowę sprzedaży. Innymi słowy, należałoby sformułować pismo, z którego wynika, że następuje rezerwacja towaru w celu zakupu. Rezerwujący wręczył sprzedawcy zadatek w określonej wysokości. Może to przybrać formę umowy, a może przybrać formę dokumentu pokwitowania. Musi Pani też zawrzeć informację, którą zacytowałam wyżej, pouczenie, co oznacza zadatek. Czyli należy zapisać: W przypadku rezygnacji z zakupu zarezerwowanego towaru zadatek pozostaje u sprzedawcy. W przypadku rezygnacji ze sprzedaży sprzedawca zwraca zadatek w podwójnej wysokości.

 

Warto też sporządzić taki ogólnodostępny regulamin rezerwacji odzieży, z którego będzie wynikało, do ilu dni rezerwacja nie wymaga wręczenia zadatku, a kiedy uważana jest za przedwstępną umowę sprzedaży. Z regulaminu powinno także wynikać, ile będzie wynosił zadatek oraz jaki jest skutek rezygnacji z realizacji umowy sprzedaży.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl