Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co jest chronione przez prawo autorskie? – część 2

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 10.11.2009

Zgodnie z art. 1 ustawy z 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Pr. aut.) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór) – ciąg dalszy publikacji na temat istoty dzieła jako przedmiotu ochrony prawnej.

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Formalności

 

Zgodnie z art. 1 ust. 4 Prawa autorskiego ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności. Jedyną konieczną przesłanką jest więc ustalenie utworu. Nie jest niezbędne zastrzeżenie znaku praw autorskich, czyli tzw. nota copyrightowa – nie ma obecnie żadnego znaczenia (w poprzednio obowiązującym stanie prawnym była ona konieczna w przypadku utworów fotograficznych lub wykonywanych sposobem do fotografii podobnym). Tak zwane rejestry utworów, zarówno elektroniczne jak i notarialne, mogą mieć jednak pewne znaczenie dowodowe, chociażby do ustalenia daty powstania (ustalenia) utworu, dlatego też korzystanie z nich jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

 

Zainteresowanych tematem rejestracji utworu odsyłam do publikacji: Jak ochronić prawa autorskie do utworu?, Ochrona praw autorskich za granicą.

 

 

Sposób wyrażenia

 

Artykuł 1 ust. 2 wylicza przykładowe kategorie dzieł, które są chronione. Mogą być to w szczególności utwory:

 

 1. wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, oraz programy komputerowe);
 2. plastyczne (np. rysunki, loga, obrazy);
 3. fotograficzne (zdjęcia);
 4. lutnicze;
 5. wzornictwa przemysłowego;
 6. architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne (np. budynki);
 7. muzyczne i słowno-muzyczne (piosenki, melodie);
 8. sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne (np. sztuki teatralne);
 9. audiowizualne (w tym filmowe).

 

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Wyliczenie to ma otwarty charakter. Co oznacza, że nawet jeśli jakieś dzieło nie daje się zakwalifikować do którejś z tych kategorii, to i tak może podlegać ochronie prawa autorskiego, o ile spełnia warunki, o których mowa w art. 1 ust. 1 Pr. aut.

 

Wyliczenie zawiera również art. 2 Konwencji berneńskiej o ochronie dzieł literackich i artystycznych, w brzmieniu ustalonym Aktem paryskim z dnia 24 lipca 1971 r. Konwencja ta jest swego rodzaju „międzynarodową konstytucją” prawa autorskiego i wszelkie akty krajowe muszą z nią być zgodne, można także bezpośrednio powoływać się na jej postanowienia.

 

Konwencja posługuje się pojęciem: „dzieło literackie i artystyczne” (dla uproszczenia jest to dokładnie to samo co utwór w naszym prawie). Art. 2 stanowi, iż chodzi tu o „wszystkie dzieła literackie, naukowe i artystyczne, bez względu na sposób lub formę ich wyrażenia, takie jak:

 

 • książki, broszury i inne pisma; odczyty, przemówienia, kazania i inne dzieła tego rodzaju;
 • dzieła dramatyczne lub dramatyczno-muzyczne;
 • dzieła choreograficzne i pantomimy;
 • dzieła muzyczne ze słowami lub bez słów;
 • dzieła filmowe oraz zrównane z nimi dzieła wyrażane w podobny sposób jak film;
 • dzieła rysunkowe, malarstwo;
 • dzieła architektoniczne, rzeźby, dzieła rytownicze i litograficzne;
 • dzieła fotograficzne oraz zrównane z nimi dzieła wyrażone w podobny sposób jak fotografia;
 • dzieła sztuki użytkowej;
 • ilustracje, mapy geograficzne, plany, szkice i dzieła plastyczne dotyczące geografii, topografii, architektury lub innych nauk.

 

 

Z orzecznictwa

 

W praktyce obecnie uznaje się za utwór każdy wytwór ludzkiego intelektu, byleby posiadał chociażby w minimalnym stopniu cechę twórczości. Sądy uznawały za przedmiot prawa autorskiego np.:

 

 • kalendarze, katalogi, rozkłady kolejowe, książki kucharskie, wzory, formularze;1
 • formularz raportu dziennego dla użytku rolnictwa;2
 • informator o porcie morskim zawierający dane techniczno-handlowe na temat usług portu;3
 • instrukcje bhp;4
 • opracowanie pod względem kolorystycznym albumu składającego się z wielu litografii jako pewnej całości, którą charakteryzuje wspólna koncepcja plastyczna;5
 • kompozycję kwiatów;6
 • fotografię, chyba że pełni funkcję wyłącznie rejestracyjną (np. zdjęcie samochodu zrobione przez pracownika firmy ubezpieczeniowej dla celów likwidacji szkody nie podlega ochronie);7
 • opracowanie, na podstawie którego sporządzono instrukcję służbową (choć sama instrukcja ochronie nie podlega);8
 • opracowanie siatki haseł, sposób definiowania haseł oraz kompozycja haseł trudnych (leksemów) – stanowią przejaw działalności twórczej autorów słownika języka polskiego.9

 

 

 

 ——————————————

 1. Orzeczenie SN z 08.11.1932 r.
 2. Orzeczenie SN z 21.03.1938 r. II C 2531/37.
 3. Orzeczenie SN z 27.03.1965 r. I CR 39/65.
 4. Orzeczenie SN z 23.07.1971 r. II CR 244/71.
 5. Orzeczenie SN z 25.08.1972 r. II CR 261/72.
 6. Orzeczenie SN z 25.04.1973 r. I CR.
 7. Orzeczenie SN z 10.05.1976 r. IV CR 127/76.
 8. Orzeczenie SN z 24.06.1987 r. I CR 46/87.
 9. Orzeczenie SN z 15.11.2002 r. II CKN 1289/00.Stan prawny obowiązujący na dzień 10.11.2009

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • VII minus dwa =

 

»Podobne materiały

Autorskie prawa majątkowe pracownika do stworzonego utworu

Obowiązuje generalna zasada, że prawa autorskie do utworu przysługują twórcy. Jednakże, zgodnie z art. 12 ust. 1 Prawa autorskiego: jeśli pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, autorskie prawa majątkowe do tego utworu z chwilą jego przyjęcia pr

Rozważania o cytowaniu utworów literackich

Jednym z największych osiągnięć nowoczesnej cywilizacji jest dostęp do informacji. To, co jeszcze kilkanaście lat temu wymagało nieraz poświęcenia całego dnia: wizyty w bibliotece, przewertowania tomów książek w celu znalezienia interesującego nas rozdziału czy fragmentu, dzisiaj jest

Opracowanie cudzego utworu czy tylko inspiracja?

Utwór samoistny, utwór zależny, opracowanie, utwór z zapożyczeniem, utwór inspirowany, cytat – jaka jest różnica między tymi pojęciami?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »