.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co grozi za zakup sfałszowanego dokumentu?

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 29.04.2011

Moja siostra została poproszona przez koleżankę o załatwienie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy. Ogłoszenie o możliwości zakupienia takiego dokumentu znalazła na jednym z portali internetowych. Skontaktowała się z osobą podającą się za lekarza, który takie zaświadczenia wydaje. Podała dane koleżanki i zakupiła dokument, myśląc, że jest prawdziwy. Dziewczyna, która dostała to zaświadczenie, została zatrzymana przez policję, bo okazało się, że dokument jest sfałszowany. Czy osoba, która zakupiła ten dokument dla kogoś innego, nie wiedząc, że jest sfałszowany, podlega karze? Jeśli tak, to jakiej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Koleżanka Pani siostry została zatrzymana przez policję prawdopodobnie na tej podstawie, że posługiwała się sfałszowanym zaświadczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Jest to przestępstwo z art. 270 § 1 Kodeksu karnego: „Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

Zaświadczenie lekarskie jest traktowane jako dokument urzędowy – stwierdzający fakt braku lub też występowania przeciwwskazań do podjęcia określonej pracy.

 

Pani siostra może odpowiadać za pomocnictwo w dokonaniu tego przestępstwa. Zgodnie z art. 18 § 3 Kodeksu karnego „odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie”.
 

Pani siostra dostarczyła koleżance sfałszowane zaświadczenie. Nie może się bronić, że nie wiedziała, że jest sfałszowane, jeżeli je kupiła – zaświadczenie jest autentyczne wtedy, gdy lekarz je wydający faktycznie stwierdzi brak przeciwwskazań do pracy u konkretnej osoby; jeżeliby nawet druk zaświadczenia był prawdziwy, to zakup takiego zaświadczenia jest nielegalny.

 

Jeśli koleżanka siostry nie wskaże Pani siostry jako osoby, która jej to zaświadczenie dostarczyła, to może policja nie powiąże jej z tą sprawą, jednak koleżanka prawdopodobnie pójdzie na układ z organami ścigania i w zamian za wskazanie wszystkich okoliczności sprawy będzie liczyć na złagodzenie kary.

 

Pani siostra może nie wskazać, od kogo kupiła to zaświadczenie, jak i w ogóle odżegnywać się od związku z całą sprawą – w zależności od tego, ile wie policja w tej sprawie i jak mocnymi dysponuje dowodami. Wszystko zależy w tym momencie od policji i prokuratury. Nie dysponuję żadnymi konkretami, co ta osoba zeznała i co mówiła o udziale Pani siostry w tej sprawie, więc trudno mi nakreślić dla niej konkretną linię obrony.

 

Sam zakup sfałszowanego dokumentu dla kogoś innego, nawet od osoby całkowicie obcej, również stanowi przestępstwo.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton