Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić, żeby syn nie poniósł kosztów darowizny samochodu?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 13.10.2018

Chcę podarować synowi samochód. Mieszkam w Szwecji, a on w Polsce. Samochód jest własnością moją i mojej żony, która nie jest jego matką. Jakie dokumenty musi przedłożyć mój syn, aby zapisać na siebie darowiznę i nie ponosić kosztów darowizny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Co zrobić, żeby syn nie poniósł kosztów darowizny samochodu?

Nabycie rzeczy w drodze darowizny przez osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że darowizny dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny podlegają całkowitemu zwolnieniu od podatku. Przez najbliższą rodzinę rozumie się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

 

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest, aby syn dokonał zgłoszenia faktu otrzymania darowizny w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania samochodu na formularzu SD-Z2 do swojego urzędu skarbowego. Syn powinien złożyć dwa formularze SD-Z2: jeden w zakresie otrzymania darowizny od ojca, drugi w zakresie otrzymania darowizny od macochy. Do zeznania warto dołączyć podpisaną umowę darowizny (będzie ona również potrzebna do wydziału komunikacji).

 

Podsumowując, syn może otrzymać darowiznę samochodu zarówno od Pana, jak i od macochy, i darowizna będzie zwolniona od podatku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus 5 =

»Podobne materiały

Obrazy jako prezent dla sponsorów i gości domu kultury

Do zeszłego roku byłem dyrektorem domu kultury. W ciągu kilku ostatnich lat w podziękowaniu sponsorom lub też gościom urzędu miejskiego i domu kultury przekazywano (ofiarowano) obrazy. Niestety ciężko było wziąć pokwitowanie na przekazany (ofiarowany) obraz. Dziś nowa dyrekcja domu kultury żąda zwro

Jak sprawić, by osoba niespokrewniona stała się współwłaścicielem mieszkania?

Jestem właścicielem mieszkania. Co zrobić, aby osoba niespokrewniona ze mną stała się jego współwłaścicielem w 50%?

Czy można cofnąć darowiznę gospodarstwa rolnego?

Czy można cofnąć darowiznę gospodarstwa rolnego po upływie 12 lat. Obdarowany nic nie robi i nic nie hoduje w gospodarstwie.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »