Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić, jeśli ZUS nie przyznał emerytury?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 08.05.2019

Mój mąż (nauczyciel) nabył prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Z końcem sierpnia odszedł ze szkoły i od razu złożył wniosek o emeryturę. Dość szybko okazało się, iż może podjąć pracę nauczyciela na zastępstwo za kolegę do końca kolejnego roku szkolnego. Mąż podpisał umowę. I tu pojawił się problem, gdyż ZUS nie przyznał mu emerytury. Czy to możliwe? Co zrobić, jeśli ZUS nie przyznał emerytury?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co zrobić, jeśli ZUS nie przyznał emerytury?

Fot. Fotolia


Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że dla wcześniejszej emerytury nauczycielskiej ważne jest jedynie rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela (nawet jeśli do rozwiązania dojdzie na podstawie porozumienia stron, z którym wystąpi nauczyciel). Nie ma także znaczenia, czy po złożeniu wniosku nauczyciel ponownie podejmie pracę.

 

Zgodnie z art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2017 r., poz. 1189) nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą – po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy – przejść na emeryturę.

 

Zgodnie z tezą wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2010 r. (II UK 108/10) okoliczność, że po rozwiązaniu stosunku pracy, za to w dacie złożenia wniosku o emeryturę, ubezpieczony wykonuje pracę nauczycielską na podstawie kolejnego stosunku pracy, nie wpływa na możliwość nabycia przezeń uprawnień emerytalnych z art. 88 KN.

 

Wobec powyższego powinni Państwo jak najszybciej odwołać się od decyzji ZUS, gdyż jest ona niezgodna z przepisami i linią orzeczniczą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem - X =

»Podobne materiały

Emerytura dla pracownika Wojska Ochrony Pogranicza

Służyłem w Wojskach Ochrony Pogranicza od 12.01.1972 r. do 15.10.1986 r., gdzie za rok służby liczono półtora roku wysługi. Przez cały czas do dzisiaj pracuję zawodowo na odcinku cywilnym, mam 56 lat. Czy mogę starać się o emeryturę wojskową i jakie przepisy prawne to regulują?  

Brak pieczątki imiennej na świadectwie pracy a uznanie tego dokumentu przez ZUS

Złożyłam do ZUS wniosek o emeryturę, której mi nie przyznano, ponieważ brakuje mi 15 miesięcy zatrudnienia. Nie zostały one uznane, gdyż na świadectwie pracy z lat 1957-1959 nie ma pieczątki imiennej referenta kadr. Czy ta pieczątka jest taka ważna? Co powinnam zrobić, by udowodnić fakt zatrudnienia

Emerytura nauczycielska a ponowne podjęcie pracy

31 grudnia 2007 roku rozwiązałem umowę o pracę ze szkołą, przechodząc na emeryturę nauczycielską (wniosek złożyłem 03.01.2008 r.). Ponownie zatrudniono mnie w tej samej szkole od 2 stycznia 2008 roku, a emerytura została mi przyznana 01.01.2008 r. W lutym 2009 r. złożyłem rozliczenie o osiągany
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »