Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić by nie płacić alimentów na 19 letnią córkę?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 09.02.2017

Płacę regularnie alimenty na córkę, córka niebawem ukończy 19 lat. Przed wakacjami poinformowała mnie i swoją matkę, że rzuca szkołę i pójdzie do pracy, a do szkoły będzie chodziła w weekendy. Pracowała chyba tylko 1 miesiąc, obecnie nie robi absolutnie nic, co drugi weekend chyba chodzi do tej szkoły. Trudno mi to stwierdzić, bo od około 3 miesięcy córka mnie nie odwiedza ani nie dzwoni. Córka nie ma żadnego poczucia obowiązku, można prosić i tłumaczyć, a i tak robi, co się jej podoba, mówiąc, że jest dorosła. Czy mam jakieś szansę na to, by już nie płacić alimentów? Może w końcu taki bodziec spowoduje, że córka pójdzie po rozum do głowy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi:

 

„Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

 

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

 

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”.

 

Oraz:

 

„Art. 1441. [Uchylenie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego]

Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka”.

 

Dlatego przez pryzmat powyższego sąd oceni całą sytuację, orzekając tym samym, czy obowiązek alimentacyjny powinien zostać już uchylony, czy tez nie. Na pewno kluczem będzie, czy córka dąży do samodzielności, czy cała sytuacja wypełnia przesłanki z art. 1441. Jednak i tak warto spróbować, bo jeżeli sąd nie uchyli alimentów, to przynajmniej obniży je na tyle, aby córka uświadomiła sobie, że życie na alimentach to bieda, a nie luksus. Na luksus trzeba zapracować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus dziewięć =

»Podobne materiały

Pieniądze z funduszu alimentacyjnego po śmierci zobowiązanego

Mój ojciec miał zasądzone alimenty na moją rzecz, ale ich nie płacił. Zmarł trzy lata temu. Czy mogłabym otrzymywać alimenty z funduszu alimentacyjnego?

 

Wypłata alimentów a uzyskanie pełnoletności przez dzieci

Mam dwie pełnoletnie córki. Dotychczas alimenty wpłacałem na konto matki (występowała w imieniu nieletnich wówczas córek, bo to jej przyznano opiekę nad dziećmi). Czy obecnie, gdy są pełnoletnie, mogę wpłacać przyznane im alimenty na ich indywidualne konta bankowe? Jeśli tak, to czy musi to być zała

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »