.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić aby nie płacić zachowku od otrzymanej nieruchomości?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 28.05.2020

Babcia posiadała majątek: 2 działki budowlane (jedna z domem) i jedną działkę zieloną – o niskiej wartości. Babcia miała troje dzieci. Mój tata dostał działkę z domem (bo go remontował). Drugą działkę sprzedała i zysk podzieliła równo między dzieci. Działkę zieloną chce przepisać na mnie. Czy będę musiał płacić zachowek od nieruchomości dla córek babci po jej śmierci? Czy brana jest do niego wartość działki w momencie dokonania darowizny, czy ta późniejsza? Czy może warto sporządzić umowę kupna–sprzedaży za symboliczną kwotę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co zrobić aby nie płacić zachowku od otrzymanej nieruchomości?

Przeniesienie własności nieruchomości bez późniejszego zachowku

Istotna z punktu widzenia Pana interesu jest treść art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:

 

„Art. 908. § 1. Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.

 

Dożywocie jest o tyle korzystne, o ile siostry ojca (po śmierci babci) nie będą mogły  dochodzić od Pana zachowku.

Umowa dożywocia

Umowa dożywocia jako odpłatny i wzajemny stosunek cywilnoprawny, tj. regulujący prawa i obowiązki obydwu stron czynności prawnej. Do obliczania zachowku bierzemy bowiem pod uwagę darowizny. Umowa dożywocia jako umowa odpłatna nie jest darowizną i jako taka nie podlega zaliczeniu przy obliczaniu zachowku. Podobnie wypowiedział się Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 19 lipca 2006 roku (sygn. akt. VI ACa 99/2006), w którym stwierdził, iż „umowa o przekazanie gospodarstwa rolnego następcy w zamian za świadczenie z ubezpieczenia społecznego, wobec zawarcia w niej elementów z rożnych dziedzin prawa, ma niejednorodny charakter, jednakże ze względu na zakres regulacji oraz cel, jakiemu ma służyć, nie może być ona z punktu widzenia zachowku traktowana tak, jak umowa darowizny w rozumieniu przepisu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, a tylko takie darowizny doliczane są do spadku przy obliczaniu zachowku po myśli przepisu art. 993 Kodeksu cywilnego”.

Jak oblicza się prawo do zachowku?

Reasumując, Pana babcia może przenieść na rzecz Pana nieruchomości na mocy umowy darowizny lub dożywocia. W przypadku darowizny siostry ojca i on będą mogli po śmierci babci dochodzić od Pana zachowku. W przypadku dożywocia takie roszczenie nie występuje. Zachowek jest liczony według stanu na dzień umowy, lecz wartość wylicza się na dzień jego dochodzenia.

Sprzedaż nieruchomości

Co do umowy kupna–sprzedaży, to owszem taka umowa będzie swoistego rodzaju wyjściem, ale proszę zauważyć, że jeżeli wartość będzie znacznie zaniżona (o około 30% od wartości rynkowej), wówczas urząd skarbowy będzie miał prawo zakwestionować wycenę. Umowa nie będzie nieważna, jednak będzie konieczne uzupełnienie podatku. Proszę się zastanowić nad ewentualnym rozłożeniem ceny sprzedaży na raty. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton