.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić aby mąż nie wprowadził się do mieszkania po latach nieobecności?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 12.06.2019

Mój mąż opuścił miejsce zamieszkania 20 lat temu. Jest to mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie na nas oboje. Z uwagi na to, iż uchylał się od podjęcia pracy, mieszkanie było zadłużone i z tego też powodu musiałam je zamienić na mniejsze. Na zamianę mąż podpisał w spółdzielni zgodę i wyjechał. Z poprzedniego miejsca zamieszkania został wymeldowany administracyjnie przez osoby, które się ze mną zamieniły, na obecnym miejscu zamieszkania mojego i naszej córki nie jest zameldowany, jednakże widnieje na przydziale. Przez 20 lat mieszkał u swojej matki, nie utrzymywał kontaktu, nie płacił alimentów nie partycypował w kosztach utrzymania lokalu. Obecnie męża matka umarła i mam obawy, że będzie chciał się wprowadzić do zajmowanego przeze mnie i dorosłą córkę lokalu (kawalerka). Co mogę zrobić, żeby to nie nastąpiło?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli mąż jest nadal Pani mężem, to zasadniczo nie ma Pani skutecznego sposobu zablokowania mu możliwości sprowadzenia się do mieszkania, innego niż dokonanie podziału majątku w zakresie lokatorskiego prawa do lokalu, po wcześniejszym ustaniu wspólności ustawowej.

 

Jeżeli przydział prawa do lokalu nastąpił w trakcie trwania małżeństwa, to prawo to weszło do majątku dorobkowego niezależnie od tego, który z małżonków jest członkiem spółdzielni. W takim wypadku konieczne będzie dokonanie podziału majątku dorobkowego. Jeżeli chce Pani zatrzymać to mieszkanie, to będzie musiała Pani dokonać spłaty udziału męża. Chyba że zgodzi się przekazać Pani udział nieodpłatnie, np. w zamian za rozliczenia.

 

W orzecznictwie Sądu Najwyższego ugruntował się pogląd, zgodnie z którym „w toku postępowania o podział majątku wspólnego równowartość lokatorskiego prawa do lokalu wyznacza suma pieniężna odpowiadająca wkładowi mieszkaniowemu, który w chwili podziału obowiązany byłby wnieść członek spółdzielni ubiegający się o przydział nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego, tej samej wielkości i o zbliżonym wyposażeniu” (zob. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25 października 1983 r., sygn. akt III CZP 50/83).

 

Jeśli chce Pani skutecznie pozbyć się obawy, że mąż się sprowadzi, należy:

 

  1. znieść wspólność ustawową – sądownie lub notarialnie,
  2. dokonać podziału majątku jakim jest lokatorskie prawo do lokalu – za spłatą lub bez spłaty.

 

Tylko tak mieszkanie stanie się Pani – jako lokatora.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton