Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić aby mąż nie wprowadził się do mieszkania po latach nieobecności?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 12.06.2019

Mój mąż opuścił miejsce zamieszkania 20 lat temu. Jest to mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie na nas oboje. Z uwagi na to, iż uchylał się od podjęcia pracy, mieszkanie było zadłużone i z tego też powodu musiałam je zamienić na mniejsze. Na zamianę mąż podpisał w spółdzielni zgodę i wyjechał. Z poprzedniego miejsca zamieszkania został wymeldowany administracyjnie przez osoby, które się ze mną zamieniły, na obecnym miejscu zamieszkania mojego i naszej córki nie jest zameldowany, jednakże widnieje na przydziale. Przez 20 lat mieszkał u swojej matki, nie utrzymywał kontaktu, nie płacił alimentów nie partycypował w kosztach utrzymania lokalu. Obecnie męża matka umarła i mam obawy, że będzie chciał się wprowadzić do zajmowanego przeze mnie i dorosłą córkę lokalu (kawalerka). Co mogę zrobić, żeby to nie nastąpiło?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jeśli mąż jest nadal Pani mężem, to zasadniczo nie ma Pani skutecznego sposobu zablokowania mu możliwości sprowadzenia się do mieszkania, innego niż dokonanie podziału majątku w zakresie lokatorskiego prawa do lokalu, po wcześniejszym ustaniu wspólności ustawowej.

 

Jeżeli przydział prawa do lokalu nastąpił w trakcie trwania małżeństwa, to prawo to weszło do majątku dorobkowego niezależnie od tego, który z małżonków jest członkiem spółdzielni. W takim wypadku konieczne będzie dokonanie podziału majątku dorobkowego. Jeżeli chce Pani zatrzymać to mieszkanie, to będzie musiała Pani dokonać spłaty udziału męża. Chyba że zgodzi się przekazać Pani udział nieodpłatnie, np. w zamian za rozliczenia.

 

W orzecznictwie Sądu Najwyższego ugruntował się pogląd, zgodnie z którym „w toku postępowania o podział majątku wspólnego równowartość lokatorskiego prawa do lokalu wyznacza suma pieniężna odpowiadająca wkładowi mieszkaniowemu, który w chwili podziału obowiązany byłby wnieść członek spółdzielni ubiegający się o przydział nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego, tej samej wielkości i o zbliżonym wyposażeniu” (zob. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25 października 1983 r., sygn. akt III CZP 50/83).

 

Jeśli chce Pani skutecznie pozbyć się obawy, że mąż się sprowadzi, należy:

 

  1. znieść wspólność ustawową – sądownie lub notarialnie,
  2. dokonać podziału majątku jakim jest lokatorskie prawo do lokalu – za spłatą lub bez spłaty.

 

Tylko tak mieszkanie stanie się Pani – jako lokatora.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podział spółdzielczego, własnościowego mieszkania po rozwodzie

Rzecz dotyczy podziału majątku po orzeczonym w lipcu 2007 r. rozwodzie. W roku 1991 uzyskałem zgodę na adaptację strychu z decyzją, w myśl której: „koszt poniesiony na adaptację będzie równowarty kosztowi wykupu”. W remont zainwestowałem własne pieniądze. W marcu 1994 roku

Co z mieszkaniem wykupionym na książeczkę mieszkaniową dla sierot po rozwodzie?

Opuszczając dom dziecka, otrzymałem refundowaną książeczkę mieszkaniową dla sierot. Ożeniłem się i wykupiłem mieszkanie na tą książeczkę. Obecnie jestem po rozwodzie i stąd moje pytanie: Jak w takiej sytuacji będzie wyglądał podział majątku? Czy dzieli się go po połowie, czy t

Jednoczesne wniesienie pozwu rozwodowego i wniosku o ustalenie rozdzielności majątkowej

Dostałem pozew o ustalenie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, ponieważ z żoną mieszkamy osobno już trzy lata. W tym samym czasie sam złożyłem pozew rozwodowy. Czy mogę wnioskować o odrzucenie pozwu o ustalenie rozdzielności, skoro po rozwodzie automatycznie nasz majątek zostan
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »